2023 Forbes 400 Listesi: Bu Liste Türkiye’den Hangi İki Kişiyi İçeriyor?

Forbes dergisi, her yıl heyecanla beklenen Amerika’nın en varlıklı kişilerinin olduğu liste yayınladı. Teknoloji sektörünün devleri bu yıl da listeyi domine etti. İki Türk ismi …

Forbes dergisi, her yıl heyecanla beklenen Amerika’nın en varlıklı kişilerinin olduğu liste yayınladı. Teknoloji sektörünün devleri bu yıl da listeyi domine etti. İki Türk ismi de bu listede yer aldı.

Teknoloji Devleri Öne Çıkıyor

2023 yılında teknoloji firmalarının sahipleri göz alıcı bir artış gösterdi. Bu sene, en zenginlerin toplam varlıkları 500 milyar dolar arttı. Michael Jordan adlı basketbol efsanesi, 3 milyar dolarlık servetiyle listeye 379. sıradan dahil oldu.

Zirvenin Sahipleri

Zirveyi bu yıl da Elon Musk ele geçirdi. Musk’ın Tesla, SpaceX ve eski Twitter’ın sahibi olduğu ve şu anda X olarak bilinen varlıklarının toplam değeri 251 milyar dolar olarak kaydedildi. Amazon’un kurucusu ve sahibi olan Jeff Bezos, onu yakından takip ediyor. İlk 10’daki isimlerin servetleri, listesinin en altındaki kişilerinkinden bile daha büyük.

İlk 10’daki Varlıklı İsimler:

  1. Elon Musk – 251 milyar dolar
  2. Jeff Bezos – 161 milyar dolar
  3. Larry Ellıson – 158 milyar dolar (Oracle)
  4. Warren Buffet – 121 milyar dolar (Berkshire Hataway)
  5. Larry Page – 114 milyar dolar (Google)
  6. Bill Gates – 111 milyar dolar (Microsoft)
  7. Sergey Brin – 110 milyar dolar (Google)
  8. Mark Zuckerberg – 106 milyar dolar (Meta)
  9. Steve Ballmer – 96,3 milyar dolar (Bloomberg Lp)
  10. Michael Dell – 71,5 milyar dolar (Dell Tech)

Forbes 400 Listesine Türkiye’den Girme Başarısı Gösteren İsimler

Bu sene listeye Türkiye’den Eren Özmen ve Fatih Özmen’in adı da dahil oldu. Sierra Nevada Corporation’ın (SNC) sahipleri olan Özmen çifti, uzay ve havacılık sektöründeki başarılarıyla biliniyor. Eren Özmen, 3,4 milyar dolarlık varlığıyla listede 338. sırada yer alırken, Fatih Özmen 3,3 milyar dolarlık serveti ile 345. sırada bulunuyor.

Özmenler, 1994 yılında satın aldıkları SNC şirketi ile son dönemlerde adlarından sıkça bahsettirdi. Şirket, NASA ile Uluslararası Uzay İstasyonu için yedi cargo görevi taahhüdünde bulundu.