25. Yılında Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye’de Buluşuyor

Dünya genelinden 63 ülkeden kadınlar tarafından 1998’de düzenlenen en uzun yürüyüş olan Dünya Kadın Yürüyüşü’nün 13. Uluslararası Toplantısı, 6-12 Ekim tarihlerinde Ankara’da gerçekleştiriliyor. ANKARA (İGFA) …

Dünya genelinden 63 ülkeden kadınlar tarafından 1998’de düzenlenen en uzun yürüyüş olan Dünya Kadın Yürüyüşü’nün 13. Uluslararası Toplantısı, 6-12 Ekim tarihlerinde Ankara’da gerçekleştiriliyor.

ANKARA (İGFA) – 5 kıtadan 63 ülke kadınının oluşturduğu uluslararası feminist hareket olan Dünya Kadın Yürüyüşü – DKY (World March Of Women – WMW), 13. Uluslararası Toplantısı’nı Ankara’da düzenleyecektir. Dünya Kadın Yürüyüşü’nün her iki yılda bir yapılan uluslararası toplantılarının 13.sü, 5 kıta, 63 ülkeden 130 delegeyi 6, 7 ve 8 Ekim tarihlerinde toplayacak.

6 Ekim’de 29 Ekim Kadınları Derneği ile Belediye-İş Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan “Bahriye Üçok’tan Günümüze: Dünyada Kadınların Laiklik Mücadelesi” paneline Türkiye’den Şenal Sarıhan, Pakistan’dan Bushra Khaliq, Cezayir’den Şerifa Kheddar, Mali’den Nana Aicha Cisse katılıyor. Panelde Fransızca-İngilizce-Türkçe simultane çeviri yapılmaktadır.

Yarın saat 15.30’da Tandoğan Meydanı’ndan AnıtPark’a “Yaşamak için direniyor, değiştirmek için yürüyoruz!” sloganıyla düzenlenecek olan uluslararası yürüyüş bulunmaktadır. DKY’nin 25. yıl kutlamaları Anıtpark’ta Jehan Barbur, Fındıklı Kadın Korosu ve Afrikalı kadın dans gruplarının gösterileriyle gerçekleştirilecektir.

Dünya Kadın Yürüyüşü nedir?

Dünya Kadın Yürüyüşü – DKY (World March Of Women – WMW), yoksulluk ve kadına yönelik şiddete karşı direnen 63 ülkeden kadınlar tarafından 1998 yılında Kanada, Quebec’de örgütlenmeye başlayan küresel bir feminist harekettir. 2022’de Yıldız Temürtürkan’ın uluslararası koordinatör olarak görevlendirilmesiyle, DKY’nin uluslararası temsilciliği Türkiye’ye geçmiştir.