27 Ekim’de Kayseri Gastronomi Günleri Başlıyor

Kayseri Valiliği’nin himayelerinde, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ve Türkiye Aşçılar Federasyonu Akademik Kurulu, Kayseri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği ile Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası …

Kayseri Valiliği’nin himayelerinde, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ve Türkiye Aşçılar Federasyonu Akademik Kurulu, Kayseri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği ile Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası işbirliği ile düzenlenen Kayseri Gastronomi Günleri, 27-29 Ekim 2023 tarihlerinde Kayseri Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nde yapılacak. Bu etkinlik Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarının bir parçasıdır.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Bu organizasyon kapsamında yemek yarışmaları, atölyeleri ve çok daha fazlasına ev hanımları, liseler ve üniversiteler katılıyor. Ayrıca, gastronomi dünyasının önde gelen isimleri, kadın kooperatifleri ve Türkiye Aşçılar Federasyonu gibi ulusal dernekler, birçok yöresel lezzeti sunacakları stantlarda yer alacak. Bunun yanı sıra, sektörün önde gelen şefleri ve gastronomi akademisyenleri ile eşsiz bir gastronomi şöleni düzenlenecek.

Gelecek etkinliğe hazırlıklar dahilinde, Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Akademik Kurul Başkanı Doç. Dr. Reha Kılıçhan, Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, Kayseri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadim Bıyık ve Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Ülker, Kayseri Şeker Fabrikası Yiyecek ve İçecek Müdürü Turan Bora ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Salih Özgöncü’nün de olduğu heyetle beraber, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile görüşüp, etkinlikler hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Rektör Karamustafa, görüşme sırasında Kayseri’nin gastronomi şehri olarak zengin mutfak kültürünün ve geleneksel lezzetlerin dünyaya tanıtılması konusunda sektör temsilcileri ile uyumlu bir ortam olduğunu belirtti.

Karamustafa, “Kayseri, Türkiye’nin en gelişmiş gastronomi illerinden biri olarak, zengin mutfak kültürü ve özel lezzetleriyle sıkça adını duyuruyor. Bu pozisyondaki şehrimizi gastronomide daha da ileriye taşımak için el birliğiyle çalışıyoruz. Develi’deki Aşçılık Programımız ile akademik birikimimiz ve uygulamalarımızla bu çalışmalara katkı sağlamaya çalışıyoruz. 27-29 Ekim 2023 tarihlerinde yapılacak olan Kayseri Gastronomi Günleri, bu konuda şehrin uyum ve arzusunun en iyi kanıtıdır. Bu etkinliğin ses getireceğine inanıyoruz ve tüm Kayseri halkını davet ediyoruz. Etkinliğin düzenleme komitesinde yer alan temsilcilere ziyaretleri için teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.