5 Bin TL Ek Ödeme Müjdesi Emekli, Dul ve Yetim Maaşı Alanlara

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanının emekli maaşlarına yapılacak 5 bin TL’lik ek ödeme duyurusu, tüm emeklileri heyecanlandırdı. Ancak, bu ek ödemeye kimlerin ve nasıl dâhil olacağı …

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanının emekli maaşlarına yapılacak 5 bin TL’lik ek ödeme duyurusu, tüm emeklileri heyecanlandırdı. Ancak, bu ek ödemeye kimlerin ve nasıl dâhil olacağı büyük merak uyandırdı.

Emekli Dul ve Yetim Maaşı Alanlar Ek Ödemeyi Alabilecekler Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadelerine göre, emekli olmuş ve hâlâ çalışan kişiler bu ek ödemeden yararlanamayacaklar. Ancak, emekli dul ve yetim maaşı alan kişilerin durumu da büyük bir merak konusu oldu.

Uzmanların görüşlerine göre, emekli dul ve yetim maaşı alıcıları da bu ek ödemeyi alabilecekler. Fakat alacakları miktarın durumlarına bağlı olarak değişeceği belirtilmekte.

Ödeme Miktarları Nasıl Belirleniyor?

Dul veya çocuksuz olanlar bu ek ödemeden %75, yani 3750 TL; çocuk sahibi olan dul kişiler, %50 yani 2500 TL; ksıtlı olanlar da %25, yani 1250 TL ek ödeme alacaklar.

Bu oranlamalar emekli dul ve yetim maaşı alan kişilerin ek ödeme paylaşımında eşitliği sağlamaktadır. Bu ek ödeme, kasım ayının ilk yarısında maaşlarla birlikte hesaplara eklenecek.

Yapılacak bu ek ödeme birçok ailenin ekonomik olarak rahatlamasını sağlayabilir. Ancak, emekli olmuş ve hâlâ çalışan kişilerin bu ek ödemeyi alamayacak olmaları dikkat çekici bulunuyor.