6 öneri ile bağışıklığı nasıl güçlendirebiliriz

Diyetisyen ve Sağlıklı Yaşam Şefi Sibel Mumcu, bağışıklık sistemini güçlendirecek 6 önemli tavsiyede bulundu. Bağışıklık sistemi, hastalığa karşı vücudumuzun korumasıdır ve toplumda hızlı bir şekilde …

Diyetisyen ve Sağlıklı Yaşam Şefi Sibel Mumcu, bağışıklık sistemini güçlendirecek 6 önemli tavsiyede bulundu.

Bağışıklık sistemi, hastalığa karşı vücudumuzun korumasıdır ve toplumda hızlı bir şekilde yayılan mevsimsel rahatsızlıklardan korunmada çok önemli bir rol oynar.

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Şefi ve Diyetisyen Sibel Mumcu, bir virüse karşı aynı derecede maruz kalan iki kişiden birinde, bağışıklık sistemini zayıflatan sigara, alkol gibi faktörlerden uzak durmak, yaşama daha pozitif bir bakış açısıyla bakmak ve düzenli gülmek dahil olmak üzere, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, uygun uyku ve stresle başa çıkabilme yeteneği gibi faktörlerin önemli olduğunu belirtti. Bu faktörler ve alınacak önlemler, bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir.

İşte Mumcu’dan bağışıklık sistemini güçlendirecek 6 öneri:

Beslenme çeşitliliği önemlidir. Yanlış beslenme, enerji ve protein eksikliği vücudun savunma sisteminin yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle, yoğurt, kefir vb. süt ürünlerinin probiyotik özelliklerine sahip olmaları ve bağırsak sağlığına fayda sağlamaları nedeniyle beslenme çeşitliliği önceliklidir.

Çok değil, dengeli beslenilmeli. Fazla yiyecek tüketmek yerine, sağlıklı kiloyu korumak için yağ ve şeker içeren gıdalardan uzak durmak ve tam tahıllı yiyeceklere yönelmek ve yüksek lifli gıdaları tercih etmek önemlidir.

Vitamin ve mineral alımına dikkat edin. Savunma hücrelerinin varlığını sürdürebilmesi için B6 vitamini, folat ve çinko gibi vitamin ve minerallere bağışıklık sistemi gerektiğini unutmayın. Süt, et, karaciğer, bulgur, pirinç, yumurta, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalar bunların zengin kaynaklarıdır.

Antioksidanlar önemlidir. Antioksidanlar vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir. E vitamini için sıvı yağlar, yağlı tohumlar, tahıllar; C vitamini için koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgil, lahana, ıspanak, kuşburnu, taze kırmızı biber; beta karoten için turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Günlük 2-3 porsiyon meyve ve 2-3 porsiyon sebze tüketmek ve bu gıdaları çeşitlendirmek vitamin, mineral ve antioksidan alımını sağlar.

Yeterli su tüketin. Su, hayatın olmazsa olmazıdır ve yeterli ve dengeli beslenme kadar su ve sıvı alımı da çok önemlidir. Özellikle ateş ve ishal durumunda daha fazla su tüketmek gereklidir. Günde 2-2,5 litre (8-10 bardak) su tüketmeliyiz. C vitamini açısından zengin taze sıkılmış meyve ve sebze suları, sıvı alımını artırmak için kullanılabilir.

Egzersiz yapın, alkol ve sigaradan kaçının. Her gün düzenli egzersiz yapmak, yeterli ve kaliteli bir uyku almak, sigara ve alkol gibi bağışıklık sistemini zayıflatan faktörlerden uzak durmak ve çok düşük kalorili diyetler yapmamak da, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için önemlidir.