61. Uluslararası Bursa Festivali programı belli oldu

61. Uluslararası Bursa Festivali programı belli olduTürkiye’nin en uzun soluklu etkinliği olan Uluslararası Bursa Festivali’nin 61’incisi, ünlü sanatçı ve grupların katılımıyla 07-31 Temmuz tarihleri arasında …

61. Uluslararası Bursa Festivali programı belli olduTürkiye’nin en uzun soluklu etkinliği olan Uluslararası Bursa Festivali’nin 61’incisi, ünlü sanatçı ve grupların katılımıyla 07-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 61. Uluslararası Bursa Festivali programı belli oldu. Festival, 22 ülkeden konuk dansçıların katılımıyla 07 Temmuz’da 35. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması ile başlayacak ve 31 Temmuz’da Yıldız Tilbe konseri ile sona erecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 61. ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin tanıtım toplantısı Hilton Otel’de yapıldı.

Festivalin tanıtım toplantısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BKSTV Başkanı Sadi Etkeser, BKSTV Yönetim Kurulu, sponsor firma temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

60 YILDA 1512 SANATÇI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Festivali’nin 1962 yılından bu yana Bursa’nın bir parçası olan ve şehirle özdeşleşen özel bir organizasyon olduğunu hatırlattı. Şehirlerin kültür ve sanata sahip çıkıldığı, yaşatıldığı ve geliştirildiği ölçüde büyüyüp geliştiğini ifade eden Başkan Aktaş, “Bu anlayışla yer altı ve yer üstü yatırımlarımızla Bursa’yı daha yaşanabilir hale getirirken, dünya kültür sanat takviminde yer alan etkinliklerimizle de şehrimize değer katıyoruz. Kentimizin geleneksel kültür ve sanat coşkusunu yaşatan değerlerimizden biri de Uluslararası Bursa Festivali’dir. Pandemi nedeniyle sadece 1 yıl yapılamayan bir festivali 61 yıldır devam ettirmek kolay değil. Bursa’mızın kültür ve sanat hayatına farklı bir boyut kazandıran festivalimizde 60 yılda 1197 etkinlikle 1512 sanatçıyı ağırladık” dedi.

ALTIN KARAGÖZ’LE BAŞLIYOR

Bu yılki Uluslararası Bursa Festivali, 7 Temmuz’da Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması ile başlayacak ve festival coşkusu 31 Temmuz’a kadar devam edecek. Konuk dansçılar bir hafta boyunca hem Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda hem de Bursa’nın 17 ilçesinde vatandaşlara hünerlerini sergileyecek.

BURSA MÜZİĞE DOYACAK

Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın ardından Açık Hava Tiyatrosu’ndaki konser, 14 Temmuz’da Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Karsu ile gerçekleştireceği performansla başlayacak. Bursalılar festival boyunca dünyaca ünlü Sukhishvili dans gösterisini izleyecek ve efsane isimler Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen ve Arif Susam’ı aynı sahnede dinleme fırsatı bulacak. Festival, Edis, Özcan Deniz, Muazzez Ersoy, Melike Şahin, Madrigal, Shantel ve Okan Bayülgen’in rol aldığı Shakespeare’in ünlü trajedisinin sahnelendiği “Richard” adlı tiyatro oyunu ile devam edecek. Dünyanın önde gelen müzik yorumcularından ve UNESCO müzik ödülü sahibi Azerbaycanlı sanatçı Alim Qasimov ve dünyaca ünlü caz müziği sanatçısı Michael Godard, Türkiye’nin klarnet sesi Hüsnü Şenlendirici eşliğinde muhteşem bir performansla aynı sahneyi paylaşacak. Ayrıca Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı vesilesiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, Dilek Türkan ve Hüseyin Turan ile özel bir konser gerçekleştirecek. Festivalin finalinde ise Türk pop müziğinin en iyi kadın yorumcularından Yıldız Tilbe sahne alacak.

Festival programını kamuoyuyla paylaşan Başkan Aktaş, Bursalıları bu yıl da dolu dolu bir festivalin beklediğini belirterek, tüm müzikseverleri festivale davet etti.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Başkanı Sadi Etkeser ise şunları söyledi: “Müzeyyen Senar ve Zeki Müren’in eşsiz sesleriyle başlayan ve 61 yıldır nesilden nesile devam eden bu hikaye, 7-31 Temmuz tarihleri arasında şehrimizi aydınlatmaya devam edecek. Festival biletleri piyasa fiyatlarının yarısı hatta daha azı olan 100 TL ile 400 TL arasında satışa sunulacak. Kâr amacı gütmeyen vakfımızın kültür ve sanat etkinliklerine katkısını artırmak için bizlere her zaman destek olan ve güç veren Büyükşehir Belediyemize, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve sponsorlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa’nın çok önemli bir kültür şehri olduğunun altını çizen İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, “Bursa Festivali, 61 yıllık hikayesiyle gerçekten hatırlanmaya değer, devam ettirilmeye değer ve desteklenmeye değer bir etkinlik. Çünkü hikayesi olan her şey pazarlanmaya da müsaittir. Ayrıca 61 yıldır kesintisiz devam ediyor olması da çok özel” dedi.