Akalın, TBMM’de Batı Trakya ve Ege Kıyılarını Gündeme Getirdi

Mehmet Akalın, İYİ Parti Edirne Milletvekili, TBMM Genel Kurul Görüşmeleri sırasında Uluslararası Anlaşmalar hakkında bir konuşma yaptı ve Batı Trakya ve Ege Adaları hakkında görüşlerini …

Mehmet Akalın, İYİ Parti Edirne Milletvekili, TBMM Genel Kurul Görüşmeleri sırasında Uluslararası Anlaşmalar hakkında bir konuşma yaptı ve Batı Trakya ve Ege Adaları hakkında görüşlerini dile getirdi.

Erdoğan DEMİR (EDİRNE İGFA)
Konuşmasında uluslararası anlaşmalar üzerine konuşan İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, “ hükümetimizin Sierra Leone hükümeti ile karşılıklı anlaşma yaparak bu maddeye değindiğini ve bu anlaşmanın başarılı olduğunu belirttiğinde hükümetimizi kutluyor ve bu yasa tasarısına olumlu oy bırakacağımı belirtmek istiyorum. Hükümetimizin bu tür başarıları Yunanistan’da yaşanan sorunlarda da devam etmesini umuyorum. Bu çerçevede, Batı Trakya ve Ege adalarımızın durumunu ele alacağım. Batı Trakya’daki durumu ele almadan önce, bu bölgenin yakın tarihini anlatmak istiyorum. Tarihsel olarak, Balkanlarda son siyasi adımlarına rağmen Osmanlı’nın kurduğu Batı Trakya Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşu önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

SADIK AHMET BATI TRAKYA’DA UNUTULMAYAN BİR İSİMDİR

Akalın, “Batı Trakya Türk Cumhuriyeti’nin bizlere bırakmış olduğu mirasla, bu kutlu devletin topraklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını ve Yunanistan’da yaşayan Türklerin topraklarının kamulaştırılmaya çalışıldığının altını çizdi. Lozan Antlaşması’ndaki azınlık haklarına aykırı olarak binlerce Batı Trakyalı Müslüman Türk mağdur edilmiştir. Şimdi Batı Trakya’da yetişen ve hayatını Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmaya adayan Dr. Sadık Ahmet hakkında konuşmak istiyorum. Dr. Sadık Ahmet, Batı Trakyalı Türklere ‘TÜRK’ diye hitap ettiği için 26 Ocak 1990’da hapse mahkum edilmiştir. Seçildiği halde, milletvekilliği elinden alınmıştır, hakkında sayısız dava açılmıştır. Vefat edene kadar ölüm tehditleri alarak yaşamıştır. Ancak bu tehditlere rağmen asla pes etmemiş ve hakkını her platformda duyurmuştur. Dr. Sadık Ahmet, Lozan Antlaşması’nın 72. yıl dönümünde, 24 Temmuz 1995’de şüpheli bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Batı Trakya Türklerinin karşılaştığı en büyük sorun, kişisel hak ve özgürlüklere yönelik baskılar ve adaletsiz politikalardır. Her yıl Dr. Sadık Ahmet’in ölüm yıldönümünde veya Yunanistan ile yaşanan gerginliklerde, Batı Trakya Türklerinin hakları gündeme getirilir ve milliyetçi söylemler artar, ancak somut bir adım atılmaz. Şu anda, örneğin 2017’de Cumhurbaşkanımızın Yunanistan ziyareti sırasında, “Batı Trakya’da yaşayan Müslümanlar için müftü seçimlerinin yapılmadığına dikkat çekmiştir. Lozan Anlaşması’na aykırı olarak Müslümanların inançlarını yaşama şekillerine karşı çıkarak, ‘Lozan Anlaşması uygulanıyor diyemezsiniz’ demiştir.