AKDEV Genel Başkanı Karyaldız: Atatürk, Harika Bir Gazeteciydi

Atatürk Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı’nın (AKDEV) Genel Başkanı olan Gül Karyaldız, vakfın 26. yıl dönümünü gazetecilerle kutladı. Karyaldız, Atatürk’ün dahi bir asker ve büyük bir …

Atatürk Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı’nın (AKDEV) Genel Başkanı olan Gül Karyaldız, vakfın 26. yıl dönümünü gazetecilerle kutladı. Karyaldız, Atatürk’ün dahi bir asker ve büyük bir devlet adamı olma özelliklerine ek olarak, çok yetenekli bir gazeteci olduğunu vurguladı.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda Başkan olarak tekrar seçilen Gökhan Durmuş ve yeni yönetim kurulu nezaket ziyaretinde bulunan AKDEV Genel Başkanı Gül Karyaldız, Atatürk’ün sadece dahi bir lider olduğunu değil, aynı zamanda güçlü bir yazar olarak da tanındığını belirtti.

Karyaldız, Atatürk’ün Mimber isimli ilk gazetesini askerken yayımlattığını ve 1919’da, Sivas Kongresi öncesinde, İrade–i Milliye gazetesini kurduğunu söyledi. Karyaldız, “Ali Fethi Okyar ile Mimber gazetesini kuran Mustafa Kemal Paşa, Heyet-i Temsiliye üyeleriyle birlikte Ankara’ya geldiğinde, alınacak kararların halka bildirilmesi amacıyla bir gazeteye ihtiyaç olduğunu belirtmiştir. İlk direktiflerinden biri ‘yeni bir gazete çıkaralım’ olmuştur. Atatürk, ‘Kurun’ gazetesinde ‘Asım Us’ takma adıyla yazdığı yazılarda, kendi hükümetinin Başbakanı İnönü’yü eleştirel uyarılar ile yönlendirmiş ve Hatay’ın anavatana bağlanması sürecini hızlandırmıştır. Atatürk, ‘Basın Milletin Müşterek Sesidir’ diyerek basına verdiği önemi vurgulamıştır. Ancak, Atatürk’ün bu yönünü bugün birçok kişi bilmiyor” dedi.

Karyaldız, yakın zamanda kaybettiğimiz Türkiye Gazeteciler Sendikası kurucularından Hıfzı Topuz’a rahmet dilerken, BBC, AFP gibi uluslararası haber ajanslarıyla yapılan sözleşme görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.