Akyurt’ta ikinci yemek yarışmasının tarihi belli oldu

Akyurtlular Derneği tarafından geçtiğimiz yıl Akyurt’ta başlatılan yemek yarışmasının ikincisi 9 Temmuz 2023 tarihinde Osmanlı Mesire Alanı’nda gerçekleştirilecek. Saatler 12:00-17:30 saatleri arasında yapılacak yarışmada yemekler …

Akyurtlular Derneği tarafından geçtiğimiz yıl Akyurt’ta başlatılan yemek yarışmasının ikincisi 9 Temmuz 2023 tarihinde Osmanlı Mesire Alanı’nda gerçekleştirilecek. Saatler 12:00-17:30 saatleri arasında yapılacak yarışmada yemekler jüri tarafından değerlendirilecek ve ödül töreni saat 18:00’de gerçekleştirilecek.

Akyurt’un yemek kültürünü gün ışığına çıkarmak, unutulmaya yüz tutmuş tarifleri uygulamak ve nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen yemek yarışması geleneksel hale geliyor. Geçen yıldan farklı olarak bu yılki yarışma Türkiye Aşçılar Federasyonu ile ortaklaşa düzenleniyor.

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen ve ilçe sakinleri tarafından büyük ilgiyle karşılanan yemek yarışmasına katılmak isteyenler 2 Temmuz 2023 Pazar gününe kadar başvuru yapabilecek. Yarışmacılar et yemekleri, hamur işleri, mantı ve çorba kategorilerinde hünerlerini sergileyecek. Tüm yarışmacılar altın ile ödüllendirilecek.

Katılım koşullarından bazıları;

Yarışmaya katılmak isteyenler sadece bir yemek için başvurabilir ve yemekler evde hazırlanabilir. Yarışma günü yemeklerini ısıtmak ve sunuma hazırlamak için ihtiyaç duydukları tüm malzemelere sahip olacaklardır.

Evde hazırlanan yemeklerin tüm pişirme aşamaları kesintisiz olarak cep telefonlarına video kaydı yapılmalıdır. Bu video kaydı seçici kurul (jüri) tarafından istenecek ve izlenecektir. Yemeğinin videosu olmayan yarışmacı da elenecektir.

Yarışmaya katılacak olanlara kayıt esnasında dernek merkezinde yarışmaya katılmak istedikleri yemeğin yöresel tarifi verilecektir.

Kategoriler ve yemek çeşitleri şu şekilde;
Et yemeği
1. Akyurt Homaçası
2. Akyurt Tirit Yemeği

Hamur işleri
3. Akyurt Tandır Böreği
4. Akyurt Yazma Çöreği
5. Akyurt Ketesi

Hamurlu Tatlılar
6. Akyurt Höşmerimi
7. Akyurt Şekerparesi
8. Akyurt Yazma Baklava

Çorbalar
9. Akyurt Topak Tarhana Çorbası
10. Akyurt Soğuk Çorbası
11. Akyurt Sakala Sünen Çorbası