Ankara, Türkiye’nin İlk Yağlı Güreş Kompleksini Açıyor!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk yağlı güreş kompleksi olan Şaban Yılmaz Spor Kompleksi’ni 14 Ekim 2023’te açıyor. Bu özel gün, yağlı güreşin efsane isimleriyle renklenecek. …

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk yağlı güreş kompleksi olan Şaban Yılmaz Spor Kompleksi’ni 14 Ekim 2023’te açıyor. Bu özel gün, yağlı güreşin efsane isimleriyle renklenecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Macunköy’de spor severler için hazırladığı ve adını güreşin efsane ismi Şaban Yılmaz‘dan alan spor kompleksini hizmete sunmaya hazırlanıyor. Açılış, Gazi Paşa anısına düzenlenecek olan yağlı güreş müsabakalarıyla renklenecek.

Cumhuriyetin 100. Yılında Başkentte Spor Rüzgarı

ASKİ Spor Kulübü Başkanı Yüksel Arslan, Ankara’nın sporda da başkent olma hedefi doğrultusunda yapılan çalışmaların sürdüğünü ifade ederken, Şaban Yılmaz Spor Kompleksi’nin açılışını basınla paylaştı.

Eşsiz Bir Proje: Türkiye’nin Tek Yağlı Güreş Kompleksi

Bu yeni spor tesisi, Türkiye’de yağlı güreş için özel olarak inşa edilen tek kompleks olma özelliğini taşıyor. Başkan Arslan, tesisin yağlı güreşe ev sahipliği yapacağını, Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ın desteğiyle hayata geçirildiğini belirtti. Ankara’da yağlı güreş turnuvalarının eksikliğini gidermek ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1932 yıllarında Ankara’da düzenlettiği yağlı güreş turnuvalarını yeniden canlandırmak adına bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

14 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 10.00’da gerçekleşecek olan açılışın ardından, Gazi Paşa’yı Anma Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri start alacak. Bu büyük turnuvada Türkiye’nin dört bir yanından başpehlivanlar ve yaklaşık 700 güreşçi katılacak. Ali Gürbüz, Yusufcan Zeybek, İsmail Balaban ve Orhan Okulu gibi ünlü pehlivanlar da müsabakalarda ter dökecek. Ayrıca Rıza Kayaalp ve Taha Akgül gibi değerli sporcular da açılışta yerlerini alacak.