Antalya’daki susuz araziler suyla buluşmaya devam ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, kapalı devre sulama sistemleri vasıtasıyla kıraç toprakları sulamayı sürdürüyor. ANTALYA (İGFA) – Korkuteli Yukarıkaraman Mahallesi’nde de Kapalı Sistem Sulama Tesisi kuruluyor. İlk …

Antalya Büyükşehir Belediyesi, kapalı devre sulama sistemleri vasıtasıyla kıraç toprakları sulamayı sürdürüyor.

ANTALYA (İGFA) – Korkuteli Yukarıkaraman Mahallesi’nde de Kapalı Sistem Sulama Tesisi kuruluyor. İlk aşamaları bitirilen proje çerçevesinde mahalleye, yaklaşık 5 bin metrelik isale hattı yerleştirilerek damlama sulama sistemine geçilecek. Vahşi sulama yönteminin kullanımının sonlandırılması ile bölgedeki ürün çeşitliliğinin ve çiftçinin ekonomik durumunun gelişmesi amaçlanıyor.

İklim değişikliklerine bağlı kuraklıkla mücadele etmeyi ve vahşi sulamayı engellemeyi hedefleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi, kapalı devre sulama sistemleri oluşturuyor. Bu durumda, su kaynaklarını korurken daha çok alanın sulanması ve gelirin arttırılmasına katkı sağlanıyor. Bu bağlamda, Korkuteli Yukarıkaraman Mahallesi’nde de Kapalı Sistem Sulama Tesisi inşa ediliyor. Kapalı devre sulama ile uzun süre vahşi sulama yöntemi kullanan ve su kıtlığı nedeniyle çiftçiler için kabusa dönüşen su sırası beklemeleri sona erecek.