Antalyalı iş insanları, Moskova heyeti ile buluştu

Moskova delegasyonu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliği yaparak Antalya’daki iş insanları ile bir araya geldi. ANTALYA (İGFA) – Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir …

Moskova delegasyonu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliği yaparak Antalya’daki iş insanları ile bir araya geldi.

ANTALYA (İGFA) – Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın liderliğinde Akra Otel’de yapılan toplantıya Rusya Moskova Hükümeti Dış İlişkiler ve Ekonomi Bakanı Sergey Cheremin, Rusya Moskova-Güney İdari Yönetimi Başkan Yardımcısı Alexey Yeroşin, Moskova Ticaret Odası Başkanı Vladimir Platonov, Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Anastasia Sibileva, Rusya Antalya Başkonsolosu Sergey Vetrik, belediye bürokratları, Antalyalı iş insanları, dernek ve yöneticiler katıldı.

RUSYA, LİDERLİĞİNİ KORUYOR

Başkan Böcek, toplantıda Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerin derin bir geçmişi olduğunu, İstanbul’da ‘bavul ticareti’ ile başlayan hareketliliğin hızla turizme dönüştüğünü ve Antalya’nın bu süreçte önemli bir rol üstlendiğini belirtti. Eylül ayı sonunda 13 milyon turiste ev sahipliği yapan Antalya’da, 2 milyon 894 bin turistle Rusya’nın lider konumda olduğunu ifade eden Başkan Böcek, geçici veya daimi ikamet eden Rus vatandaşlarının Antalya’da huzurlu ve güvenli bir yaşam sürdürdüğünü söyledi. Başkan Böcek, karşılıklı ziyaretlerin ve global politikadaki gelişmelerin iki ülkeyi daha yakın hale getirdiğini ve birçok konuda birlikte hareket eden önemli bir ticaret ortağı haline geldiklerini vurguladı.

BİRLİKTE BÜYÜK BAŞARILAR ELDE EDECEĞİZ

Başkan Böcek, Ağustos ayındaki Moskova ziyaretinde Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Moskova Güney İdari Bölge Yönetimi arasında işbirliği protokolü imzalanmasını anımsatarak, bu birlikte atılacak adımların ve projelerin ticaret hacmini ve kültürel etkinlikleri artıracağına olan inancını ifade etti. Delegasyonun Antalyalı iş insanları ve sivil toplum örgütleri ile gerçekleştireceği görüşmeler ve buluşmaların çok önemli olduğunu dile getiren Başkan, her türlü ziyaret ve ortaklaşa projelere tam destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ BİR GELECEK İNŞA EDECEĞİZ

Başkan Böcek, sürdürülebilir turizm, enerji işbirliği, ulaşım, eğitim, sağlık, kültür-sanat ve diğer birçok alanda güçlendirilebilecek ilişkilere işaret ederek, bu işbirliklerinin Antalya’nın yanı sıra Türkiye’nin genel çıkarlarına da hizmet edeceğini vurguladı. Başkan, “Bu sayede iki ülke arasında karşılıklı saygı, anlayış ve işbirliği çerçevesinde daha güçlü bir gelecek inşa etmek için çalışacağız” dedi.