Asrın felaketinin 120. gününde Kocaeli’de deprem paneli

Kahramanmaraş depremlerinin 120. gününde Kocaeli’de düzenlenen deprem panelinde deprem ve depremin hukuki boyutu tartışıldı. Asrın felaketinin 120. gününde Kocaeli’de deprem paneli 6 Şubat 2023 tarihinde …

Kahramanmaraş depremlerinin 120. gününde Kocaeli’de düzenlenen deprem panelinde deprem ve depremin hukuki boyutu tartışıldı. Asrın felaketinin 120. gününde Kocaeli’de deprem paneli

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin 120. gününde Kocaeli’de “120. Gününde Kocaeli’den Depremler ve Depremin Hukuki Boyutu Paneli” düzenlendi.

Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde depremlere ilişkin birçok veri ortaya konulurken, depremin hukuki boyutu da tartışıldı. Kocaeli Kongre Merkezi fuaye alanında 1999 Gölcük ve 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden görsellerin yer aldığı bir fotoğraf sergisi de yer aldı.

Panel, Kocaeli Üniversitesi, Körfez Ticaret Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Müteahhitler Birliği, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, Mimarlar Odası ve Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi ortaklığında düzenlendi.

“YARDIMLAR DEPREM BÖLGESİNE SORUNSUZ ULAŞTI”

Panelin açılışında konuşan Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Çalık, “6 Şubat’ta büyük bir depreme uyandık. Depremden birkaç saat sonra valimiz deprem bölgesine hareket etti. Kocaeli’den olağanüstü bir seferberlikle tüm yardımlar sorunsuz bir şekilde deprem bölgelerine ulaştı. Bu, mesai arkadaşlarım, vali yardımcıları, ilçelerdeki kaymakamlar, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, ticaret odaları, OSB’ler ve tüm Kocaeli halkı sayesinde oldu. Biz hiçbir yardım talebinde bulunmadık, sadece gelen yardımları organize etmeye çalıştık. Gençlerimizle karınca gibi çalışarak yardımları sorunsuz bir şekilde organize ettik.” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ KÖKLERİNE DÖNÜYOR”

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Nuh Zafer Cantürk, “Bugün buraya gelmemizin sebebi geçmişteki acı hatıralarımızı yad etmek ve geleceğe dair umutlu bir ses vermektir. Kahramanmaraş depremlerinin üzerinden 4 ay geçti ama yüreklerimizdeki yaralar hala taze. Kocaeli Üniversitesi olarak hem deprem öncesinde hem de deprem sonrasında birçok girişime imza attık. Kocaeli Üniversitesi olarak deprem öncesi birçok program gerçekleştiriyoruz. Çeşitli senaryolarla deprem ve diğer afetlere yönelik tatbikatlar gerçekleştiriyoruz. Hatta oluşabilecek senaryolarda üniversite hastanemize gelebilecek yoğunluğu yol ve trafik açısından planladık. Kampüs içindeki yolların açılması için Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği yaptık. Depremden sonra da inanılmaz şeyler gördük. Biz öğrencilerimizi, çocuklarımızı hep Y kuşağı, Z kuşağı gibi isimlerle değerlendiriyorduk ama depremden sonra gördük ki çocuklar köklerine çekiliyorlar. Anıtpark’taki kampüsümüzde öğrencilerimiz ve çocuklarımız inanılmaz bir gayret gösterdiler.” dedi.

“KOCAELİ’NİN ZEMİN SINIFI 2004-2008 YILLARI ARASINDA BELİRLENDİ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Osman Günler, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle 2004 yılında Büyükşehir Belediyesi’nin il sınırı olmasından sonra depremle ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldı. Özellikle imar planlarına esas zemin etütlerinin güncellenmesine yönelik çalışmalar yapıldı. En son 6 Şubat depremlerinde zemin sınıfının ne kadar önemli olduğu görüldü. Biz de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak 2004-2008 yılları arasında TÜBİTAK ile birlikte Kocaeli’nin tamamının zemin sınıfının belirlenmesi için bütüncül bir çalışma yürüttük ve imar planlarına altlık oluşturduk. Bu panelden çıkacak sonuçlar Kocaeli’mizin geleceği için bizlere veri sağlayacaktır” dedi.

Panelde, sunucu Mehmet Akif Ersoy’un moderatörlüğünde, Dr. Fadime Sertçelik, 6 Şubat 2023, 6 Şubat Pazarcık ve Elbistan depremleri ile Kocaeli’nin olası Marmara depremi açısından değerlendirilmesi, Japon Uzman Yoshinori Moriwaki, Türkiye ve Japonya’da deprem afetlerinin önlenmesindeki farklılıklar, Dr. Mücahit Opan, Türkiye ve Japonya’da deprem afetlerinin önlenmesi, Prof. Dr. Mücahit Opan, Deprem bölgesinden izlenimler ve bölgemizde yapılması gerekenler, Dr. Şerif Barış, Deprem gerçeği ve yapılması gerekenler ve Dr. Mustafa Yıldız, Depremin toplum ruh sağlığı üzerindeki çok yönlü etkileri.