Avrupalı bilim insanları Kayseri’yi ziyaret etti

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ÇEKÜL Vakfı Kayseri Temsilcisi Dr. Osman Özsoy ve Obruk Mağarası Araştırma Grubu’ndan Ali Yamaç ve Serdar Altuntuğ ile …

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ÇEKÜL Vakfı Kayseri Temsilcisi Dr. Osman Özsoy ve Obruk Mağarası Araştırma Grubu’ndan Ali Yamaç ve Serdar Altuntuğ ile birlikte Paris Üniversitesi’nden dünyaca ünlü bilim insanları Dr. Catherine Jolivet Levy ve Dr. Nicole Lemaigre Demesnil’i ağırladı.

Doğası ve kadim tarihinden gelen unsurlarıyla adeta bir açık hava müzesi olan Kayseri, Avrupalı bilim insanlarının da ilgisini çekiyor. Her yanından tarih fışkıran ve adeta bir açık hava müzesi olan Kayseri’de turizmin hemen her çeşidine rastlanabilirken, medeniyetler şehri Kayseri, Büyükşehir Belediyesi’nin turizm odaklı kalkınma çalışmalarıyla dünyanın da dikkatini çekmeye başladı.

Paris Üniversitesi’nden Kapadokya uzmanları Dr. Catherine Jolivet Levy ve Dr. Nicole Lemaigre Demesnil ile ÇEKÜL Vakfı Kayseri Temsilcisi Dr. Osman Özsoy ve Obruk Mağara Araştırma Grubu’ndan Ali Yamaç Kayseri’yi ziyaret etti.

BİLİM İNSANLARI, KAYSERİ’Yİ KEŞFETTİ

Yerinde çeşitli inceleme ve çalışmalar gerçekleştiren bilim insanları, özellikle Koramaz Vadisi’nin UNESCO başvuru dosyasında yer alan kayaya oyma dini yapıları ve yeraltı şehirlerini inceledi. Eksik ya da az bilinen yönlerin tarihlendirilerek ve çağdaşlarıyla karşılaştırılarak açıklığa kavuşturulması için yürütülen çalışmalara destek veren ekip, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle UNESCO Geçici Listesi’ne alınan Koramaz Vadisi ile Yeşilhisar ilçesindeki Erdemli ve Soğanlı Vadilerini adeta keşfetti.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A NEZAKET ZİYARETİ

Avrupalı bilim insanları Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a da bir nezaket ziyaretinde bulundu. Büyükkılıç, bilim insanlarının Kapadokya çalışmalarıyla ilgili yayınladıkları makale ve kitapları incelerken, Prof Dr. Osman Özsoy da sahada yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Dr. Özsoy, bir haftadır alanda çalıştıklarını ve Avrupalı bilim adamlarının çok önemli eserleri incelediklerini ve burası ile ilgili bir makale yazacaklarını söyledi.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri Valiliği ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde turizm odaklı önemli kalkınma çalışmaları yürüttüklerini ve turizm alanında yerel yönetimler olarak üzerlerine düşenin fazlasını yapmaya çalıştıklarını ifade etti.