Balıkesir Bandırma’da derinlemesine kıyı temizliği

Bandırma’da derinlemesine kıyı temizliği… 1 saatte 780 kilogram atık çıkarıldı. Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde biyoçeşitlilik temasıyla düzenlenen “8 Haziran Marmara Deniz Günü” etkinlikleri kapsamında bölge …

Bandırma’da derinlemesine kıyı temizliği… 1 saatte 780 kilogram atık çıkarıldı. Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde biyoçeşitlilik temasıyla düzenlenen “8 Haziran Marmara Deniz Günü” etkinlikleri kapsamında bölge genelinde kıyı temizliği yapıldı. Bandırma’da sadece 1 saatte denizden 780 kg atık çıkarıldı.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından ilan edilen “8 Haziran Marmara Deniz Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlenen kıyı temizliği etkinliği Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bandırma Belediyesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi işbirliği ile Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm il ve ilçelerle birlikte Bandırma’da da gerçekleştirildi.

Marmara Denizi’ni korumak ve biyoçeşitlilik konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinliklerle #MarmaraHepimizin mesajının iletilmesi amaçlandı.

Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İlçe Hizmetleri Daire Başkanı Koray Başa, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in yanı sıra çeşitli kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte sadece 1 saat içinde denizden 780 kg atık çıkarıldı. Atıkların %80’i geri dönüştürülebilir olduğu için geri dönüşüm tesisine gönderildi. Bu sayede atıkların doğru yönetimi sağlanırken, geri dönüşüm sürecine de katkı sağlandı.

Marmara Deniz Günü etkinlikleri biyoçeşitlilik teması ile öne çıktı.

Etkinlikte Marmara Denizi’nin zengin ekosistemi ve barındırdığı biyoçeşitlilik teması vurgulanarak Marmara Denizi’nin korunması ve sürdürülebilirliğine odaklanıldı. Kıyı temizleme çalışmaları Marmara Denizi’nin temiz ve sağlıklı geleceği için somut bir adım oldu. Bölgedeki deniz ekosisteminin korunması için atılan bu önemli adım, vatandaşların da sürece dahil olmasını sağladı.