Başkan Savaş: Hatay’ın GAP’a Dahil Edilmesi Gerekir!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 6 Şubat Depremi’nin dokuzuncu ayında Hatay’ın genel durumunu değerlendirdi. HATAY (İGFA) – Deprem sonrasında geçen 9 aylık …

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 6 Şubat Depremi’nin dokuzuncu ayında Hatay’ın genel durumunu değerlendirdi.

HATAY (İGFA) – Deprem sonrasında geçen 9 aylık süre zarfında devlet kurumları ve organizasyonları ile işbirliği yaptıklarını belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, deprem esnasında yara almayan ekiplerinin arama kurtarma görevlerinde bulunduklarını ve yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kurtardıklarını ifade etti.

“HATAY KIŞA HAZIRLIKSIZ”

Su anda Hatay’ın sert kış koşullarına tamamen hazır olmadığına dikkat çeken Başkan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimlerinin, son zamanlarda yaşanan yoğun yağışlara karşı müdahale etmek için personel ve iş makineleriyle hazır beklediğini vurguladı.

Savaş, konteyner şehirlerdeki bazı yapı malzemelerinin kalitesiz olduğunu belirlediklerini ve bu durumdan dolayı üzgün olduklarını dile getirdi. Savaş, aşırı yağış nedeniyle binden fazla hasara müdahale ettiklerini ve belediye ekiplerinin vatandaşların tahliye edilmesini sağladıklarını belirtti.

Savaş, şuan bulunan çadır ve konteyner şehirlerde AFAD’ın kış için bir an önce yeni önlemler alması gerektiğini vurguladı.

HATAY’IN GAP’E DAHİL OLMASI VE DÜZENLİ YATIRIM ALMASI GEREKİR

Tarım, sanayi, şehir ve kırsal altyapı, ulaşım, eğitim, sağlık, kültür ve turizm gibi birçok sektörü içeren entegre bir bölgesel kalkınma projesi olduğunu hatırlatan Başkan Savaş, Hatay’ın GAP’e dahil edilmesinin hem Hatay hem de GAP için önemli bir kazanım olacağını belirtti.

“MAYINLAR NİÇİN YERLEŞTİRİLDİ, NEDEN TOPLANDI?”

Savaş, Hatay-Suriye sınırının mayınlarının temizlenmesinin kaçak geçişlere yol açtığını belirtti. Savaş ayrıca, Türkiye’nin ve halkın, Suriyeli sorunu nedeniyle çatışabileceğini, çok sayıda bölgenin normalleştiğini ve mültecilerin güvenli bir şekilde gönderilmesinin ülkenin geleceği için en sağlıklı seçenek olduğunu ifade etti.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN GÖREVLERİNİ DE ÜSTLENİYORUZ” ALGISI YARATILIYOR

Savaş, 2022 yılında hükümet tarafından yayımlanan Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği ve Türkiye Acil Müdahale Planı’nda (TAMP) kuruluşların afet durumlarındaki görevlerinin net şekilde belirtildiğini hatırlattı.

Kriz yönetiminde 8 bakanlık ve AFAD ve Kızılay gibi kuruluşların görevli olduğunu belirten Savaş, yerel politikacıların “Biz, Büyükşehir Belediyesi’nin görevlerini de yerine getiriyoruz.” gibi bir algı oluşturmayı denediklerini söyledi.

“YERİNDE DÖNÜŞÜMDE ZEMİN DİKKATE ALINMALI”

Savaş, binaların yapımının risk oluşturabileceğini, Hatay’ın bazı bölgelerinin zemininin yumuşak olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle, aynı tarzda bina yapmanın vatandaşlara önerilmediğini belirtti.

Enkaz kaldırma ve yıkım çalışmalarının rastgele yapıldığını belirten Savaş, Hatay’ın özel bir afet bölgesi olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Savaş, Hatay ülkesinin halkına “Şehrimizi tekrar ayağa kaldıracağız” diyerek umut verdi.