Başkanlar tarım konusunda bir araya geldi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı “3. Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı”, pek çok ülkeden ve 30 büyükşehir belediyesinden yerel yönetimleri, ortak amaçlar ve projeler …

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı “3. Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı”, pek çok ülkeden ve 30 büyükşehir belediyesinden yerel yönetimleri, ortak amaçlar ve projeler için Tarımın Başkenti Balıkesir’de birleştirdi.

BALIKESİR (İGFA) – Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (Agricities) düzenlenen 3. Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı’nın açılışı yapıldı. Bu çalıştay, 30 büyükşehir belediyesi tarafından bilgi alışverişi ve ortak projeler ile iş birliği geliştirmeyi hedefliyor.

70 ŞEHRİN VE ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN KATILIMCI 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı, Belediyecilik alanında tarımın, başlıca ilkelerden biri haline geldiğini belirtti. 18 ülkeden 265 üye ile Birliğin yerel yönetimleri tarım alanında teşvik etmek amacıyla çalıştığını aktaran Küçüktığlı, “70 şehirden katılımcılar burada. Ev sahibimiz Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz’a teşekkürlerimi sunuyor, çalışmalarını kalpten alkışlıyorum.” ifadesini kullandı. 

TARIMIN MERKEZİ BALIKESİR 

Sanayi ve tarımın birbiriyle kuvvet sağlayan iki sektör olduğunu belirten Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükyeğen, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Tarım Komisyonu Başkanı ve Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere destek olmak için büyük bir çaba sarf ettiğini belirterek “Tarımın Başkenti’nde sizleri ağırlamaktan memnunuz.” açıklamasını yaptı. 

DÜNYA, GIDA KRİZİNİN EŞİĞİNDE 

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, sürdürülebilir tarıma dikkat çekerken “Yücel Başkanımızın hayatımıza ve topluma katkı sağlayan çalışmaları ve bu organizasyon için tebrikler.” dedi. Kılınç, dünyanın kuraklık ve gıda kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek “Artık kalkınmanın yerelden başladığını ve dünyanın gıda krizinin eşiğinde olduğunu düşünürsek, yerel yönetimlerin önemli bir rolü olduğunu anlıyoruz. Özellikle pandemi, bunu bize çok iyi hatırlattı.” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ ORTAK’

 “Hepimizin hedefi tarımı geliştirmek, belediyelerin de bu işe dahil olmasını istiyoruz.” sözleriyle konuşmasına başlayan TBB ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz; maliyet ve israfın azaldığı, değerin arttığı, üreticinin güçlendiği ve şehrin bolluğunun arttığı çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Başkan Yılmaz, “Bu işi bilimsel bir şekilde yapmaları için Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezimiz bulunuyor. Biz ürünlerimizin verimliliğini artıran ve üreticinin maliyetlerini düşüren yatırımlar yapıyoruz. Balıkesir Kuzusunun verimliliğini artırmak için Damızlık Üretim Merkezleri kurduk. Birkaç yıl içinde çok daha iyi bir noktaya geleceğimize inanıyoruz.” dedi.

‘BÜYÜK BEKLENTİLERİMİZ VAR’

Yücel Yılmaz, Türkiye’nin birlik olunca, işlerin daha iyi olduğunu vurgularken “Biz bu güzelliklerin hastasıyız. Bal konusunda büyük beklentilerimiz var. Zeytinyağımız ve süt ürünlerimiz çok iyi. Kuzumuz konusunda da büyük beklentilerimiz var. Bir şehrin her şeyi mi güzel olur? Evet, hepsi çok güzel. Bu çalıştayın Türk tarımının daha iyi yerlere gelebilmesine katkı sağlayacağını düşünüyor, fikirleriyle değer katana herkese teşekkür ederim.” dedi.

KATILIMCILAR

Çalıştaya; Türkiye Belediyeler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, Kuzey Kıbrıs Tatlısu Belediye Başkanı Ahmet Hayri Orçan, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, AK Parti İl Başkanvekili Vahdettin Çiftçi, MHP İl Başkanı Niyazi Tunç, Senegal Dialembere Belediye Başkanı Mamadou Salif Sow, Kuzey Makedonya Gastivar Belediye Başkan Yardımcıları Gzim Haciejup ve Namik Durmuşi, Mali İşler Sorumlusu Sadat Arifi, Somali Mogadişu Belediye Dairesi Başkanı Abdikani Mohamed Ahmed, Balıkesir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, sanayi ve ticaret odalarının temsilcileri, oda ve borsa başkanları, 30 büyükşehir belediyesinin ilgili daire başkanları ve bilim insanları katıldı.