Baykoca’nın MARUF’taki damgası!

Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Marmara Urban Forum/Marmara Uluslararası Kent Forumu’na (MARUF) İnegöl Belediyesi, Baykoca Rehber Gezi Aracı ve Sokak Dönüşümü Çocuk Dostu Sokak projeleriyle katıldı …

Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Marmara Urban Forum/Marmara Uluslararası Kent Forumu’na (MARUF) İnegöl Belediyesi, Baykoca Rehber Gezi Aracı ve Sokak Dönüşümü Çocuk Dostu Sokak projeleriyle katıldı ve büyük beğeni topladı.

BURSA (İGFA) – Uluslararası seviyede, iki yılda bir düzenlenen ve Türkiye’nin ilk ulusal kent forumu olan “Marmara Urban Forum/Marmara Uluslararası Kent Forumu” (MARUF), bu yıl 4-7 Ekim tarihleri arasında Çözüm Üreten Kentler ana teması altında gerçekleştirildi. İnegöl Belediyesi de bu yıl MARUF’ta iki projeyle temsil edildi.

Yapılan başvuruların ardından İnegöl Belediyesi’nin Baykoca Rehber Gezi Aracı (REGA 2. Prototip) ve Sokak Dönüşümü Çocuk Dostu Sokak Uygulaması, MARUF’ta katılımcıların beğenisine sunuldu.

BAYKOCA REGA II. PROTOTİP’İNİN İLGİ TOPLADI

MARUF’ta yapılan bir sunumda, yerel düzeyde bir ilk olan Baykoca Rehber Elektrikli Gezi Aracı projesinin ikinci prototipi için üretim aşamasının nihayete erdiği belirtildi. Projeyi tanıtmak için MARUF 23’te başlanan test çalışmalarının tüm detayları katılımcılara sunuldu. Turizm 5.0 çalışmaları kapsamında, otonom olarak sürülebilen ve destinasyon unsurları ile iletişim kuran bir Baykoca Rehber modülünün üçüncü prototipi üzerinde çalışıldığı belirtildi. İnegöl’ün; Tarihi İshakpaşa Külliyesi, Beylik Hânı, Kapalı Çarşı, Uzun Sokak, Sarraflar Sokağı gibi destinasyonları yanı sıra, yeni meydanı Merkez Park ve İnegöl Millet Bahçesi alanlarında da kullanılması adına Ar-Ge çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Projenin, sunum sonrası katılımcılar tarafından büyük ilgiyle izlendiği ve ikili görüşmeler yapıldığı belirtildi.

ÇOCUK DOSTU SOKAK PROJESİ SOKAK DÖNÜŞTÜRME SERGİSİNDE SERGİLENDİ

MARUF’ta ikinci proje olarak sunulan ve Marmara Belediyeler Birliği, Superpool ve Global Designing Cities ile iş birliği içinde, Süleymaniye Mahallesi Özkent Sokak’ta hayata geçirilen İnegöl’ün ilk Çocuk Dostu Sokak projemiz oldukça beğenildi. Bu uygulamadaki Odak Sokak, motorlu araç hakimiyatından çıkarılıp, yayaların ve özellikle çocukların kullanımına öncelik veren, kapsayıcı ve güvenli bir kamu alanına dönüştü. Çeşitli anketler yaparak vatandaşları memnun etmeyi hedefleyen proje, dinlenme, gezi, oyun ve otopark alanları oluşturarak toplamda 1000 m2’lik bir alanı kapsadı. Sokaktaki okul için ayrıca 4 adet servis park yerleri oluşturuldu. Bu dönüşüm projesi, tüm detaylarıyla İstanbul Kongre Merkezi’ndeki “Sokak Dönüştürme Sergisi”nde sergilendi.