Beylikdüzü’nde çocuklar sahili temizledi

İstanbul’da Beylikdüzü Belediyesi, 8 Haziran Marmara Deniz Günü kapsamında Gürpınar sahilinde kıyı temizliği düzenledi. Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyeler tarafından eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlik …

İstanbul’da Beylikdüzü Belediyesi, 8 Haziran Marmara Deniz Günü kapsamında Gürpınar sahilinde kıyı temizliği düzenledi.

Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyeler tarafından eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlik kapsamında çevre okullardan gelen öğrenciler, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile birlikte kıyıdaki çöpleri topladı. Çocuklar daha sonra temizlenen alanda kendileri için hazırlanan parkurda oyunlar oynayarak yeşil alanın ve güzel havanın tadını çıkardı.

Etkinlikte yaptığı konuşmada çevre ve deniz temizliğinin önemine dikkat çeken Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, göreve geldikleri günden bu yana doğa olaylarının afete dönüşmediği bir düzen kurmak için çalıştıklarını belirtti. Başkan Çalık, “2019 yılında göreve geldiğimde ilk olarak bu şehrin altyapısına yatırım yaptık. İBB iştiraki olan İSKİ ile birlikte 120 kilometre altyapı çalışması gerçekleştirdik. Eskiden en ufak bir yağış felakete dönüşüyordu, yollarımızı su basıyordu, evlerimizi su basıyordu. Şimdi ne kadar yağmur yağarsa yağsın ciddi bir sorun yaşamıyoruz” dedi.

Müsilaj sorununa da değinen Başkan Çalık, “Alma-verme dengesini kurmadığınız sürece doğayla baş edemezsiniz. Geçmiş yıllarda müsilaj tehlikesiyle karşı karşıyaydık ama ortadan kalktığını söyleyemeyiz. ‘Marmara Denizi’ni temizledik’ diyemiyoruz. Denizlerimizi mavi, çevremizi yeşil tutmak için mücadele ediyoruz. Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek kurmak, ekolojik dengeyi korumak ve sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.