Beyoğlu Kültür Yolu Festivali devam ediyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenleme görevini üstlendiği, 100 günlük sürecin 11 ilinde gerçekleşen ve dünya festivalleri arasında en uzun süreli olanlar arasında sayılan Türkiye …

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenleme görevini üstlendiği, 100 günlük sürecin 11 ilinde gerçekleşen ve dünya festivalleri arasında en uzun süreli olanlar arasında sayılan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Beyoğlu Kültür Yolu Festivali tüm heyecanıyla sürüyor.

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kervanının sekizinci noktası Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde pop müziğin popüler sesi Merve Özbey Galataport İstanbul’da sahne aldı. Özbey ile eşzamanlı olarak Göksel, AKM Türk Telekom Açıkhava Sahnesi’nde hayranlarıyla buluştu. Aynı gece, AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda Rigoletto Mersin DOB Opera esintileri yaşandı. Geçen sezon Mersin DOB bünyesinde Kenan Korbek yönetiminde sahnelenen Rigoletto Operası, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali çerçevesinde İstanbul’daki sanat severlerle bir araya geldi. Victor Hugo’nun psikolojik ve sosyolojik analizlerinin açıkça görüldüğü performans uzun süre ayakta alkışlandı.

Grand Pera Emek Sahnesi’nde Grand Pera Filarmoni Orkestrası, Şef Hakan Şensoy yönetiminde solist Muhammed Yıldırır’a eşlik etti. Klasik, Çigan ve Türk Müziği’ni birleştiren konser, dinleyicilere muhteşem bir müzikal deneyim yaşattı. AKM Tiyatro Salonu’nda ise İstanbul Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu’nun Devran-ı Şerif potnişin Mehmet Fatih Çıtlak yönetimindeki etkinliği tasavvufseverleri büyüledi.

“VECİHİ HÜRKUŞ” TİYATRODA

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali dahilinde Tekamül Tiyatrosu’nun sahnelediği “Vecihi Hürkuş” adındaki oyun, geçtiğimiz akşam Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda seyirci önüne çıktı. Türk havacılık tarihinin önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş hakkındaki oyun, Hürkuş’un beyin kanaması geçirip komadan çıkmasını konu alırken, hayatındaki dönüm noktalarını yeniden gözden geçiriyor.

FESTİVALİN RENKLERİ SERGİLER VE SÖYLEŞİLER

“Kendime Ulaşacağım Ama Hangi Yoldan (I Will Reach Myself But in Which Way?)” adlı sergi Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Hope Alkazar’da ziyaret edilebilir. Kısa ve derin hikayeler ile metin, grafik, illüstrasyon ve karikatürü bir araya getiren sanatçı Cem Güventürk, sergisinde yazı ve resimleri bir araya getirerek izleyicilere farklı bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Festivalde görsel sanatların yanı sıra katılımcılarla yapılan söyleşiler de dikkat çekiyor. Geçen akşam Soho House İstanbul’da Bager Akbay ve Deniz İkizler eşliğinde “Merceksiz Fotoğrafçılık” adlı söyleşi büyük ilgi gördü.

RAMİ KÜTÜPHANESİ’NDE ÇALIŞTAYLAR

Beyoğlu Kültür Yolu’ndaki popüler duraklardan biri de Rami Kütüphanesi… Kütüphanede yetişkinler için “Gelenekten Geleceğe El Sanatları Atölyeleri” düzenleniyor. Tesbih yapımı, cam boncuk yapımı, deri işlemeciliği gibi çeşitli atölyeler İstanbullular tarafından büyük ilgi görüyor.

ÇOCUK ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organize ettiği Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nde İstanbul dahil her ilde çocuklar için etkinlikler düzenleniyor. Geçtiğimiz gün AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde “Piyano İle Tanışıyorum” ve “Çocuk Arkeologlar Kazıda” adlı etkinlikler gerçekleştirildi. Rami Kütüphanesi’nde “Ahşap Oyuncak Yapımı” ve “Seyret, Keşfet, Üret: Motiflerin Dili” adlı atölyeler de yapıldı.