Bıçak meraklıları Bursa’daki festivalde buluşuyor

Yaklaşık 700 yıllık bir geçmişe sahip olan ve maharetli ellerde şekillenerek dünya çapında bir üne kavuşan Bursa Bıçağı, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 16-17-18 Haziran tarihlerinde …

Yaklaşık 700 yıllık bir geçmişe sahip olan ve maharetli ellerde şekillenerek dünya çapında bir üne kavuşan Bursa Bıçağı, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 16-17-18 Haziran tarihlerinde düzenlenecek ‘Bıçak Festivali’nde meraklılarıyla buluşacak.

Bursa’nın kültürel zenginliklerinin gelecek nesillere en sağlıklı şekilde aktarılması amacıyla önemli projeleri hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, 700 yıllık geçmişe sahip Bursa Bıçağı’nın hak ettiği değeri görmesi için kolları sıvadı.

Geçtiğimiz günlerde tarihi bıçak, kılıç, kama, hançer ve çakılardan oluşan koleksiyondan oluşan ‘Keskin Miras’ adlı sergiyi açan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Kurban Bayramı öncesi renkli bir programa imza atıyor.

Kökeni demirciliğe dayanan ve geleneksel yöntemleri yaşatarak maharetli ellerde şekillenen Bursa Bıçağı, 16-17-18 Haziran tarihlerinde Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Fuar Alanı’nda düzenlenecek Bursa Bıçak Fuarı ve Festivali’nde meraklılarıyla buluşacak. Bıçak üreten sektörün önde gelen isimlerinin tek çatı altında buluşacağı festivalde 100’ün üzerinde stant kurulacak ve vatandaşlar Kurban Bayramı öncesi alışveriş yapabilecek.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi Muradiye Salonu’nda gerçekleştirilen festivalin tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Bıçakçılar Derneği Başkanı Fatih Adliğ, Pirge Yeşilyayla Kesici Takımlar Firması sahibi Ömer Pirge ve sektör temsilcileri katıldı.

Bursa’nın değerleri olan bir şehir olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, her olayın, her konunun ve her mekanın bir hikayesi olduğu gibi bıçağın da hikayesi olduğuna işaret ederek, “93 Harbi’nin ardından Balkan göçmenlerinin getirdiği yeni tekniklerle bıçakçılık zanaatı Bursa’da bir gelenek haline geldi. Bursalı maharetli ustaların ellerinden çıkan bıçak, kama ve kılıçlar Osmanlı ordusunun silah ihtiyacını karşılamış, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında Türk ordusunun kılıç ve kamaları ‘Bıçağın suyu bıçakçının namusudur’ yeminiyle demire su veren Bursalı bıçak ustaları tarafından yapılmıştır. Bugün bile kentin dört bir yanı bıçakçılık kültürünün izleriyle doludur” dedi.

Bursa’nın kültürel değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Başkan Aktaş, bu kapsamda dünya çapında üne sahip Bursa bıçakçılığının şanlı tarihini ve bilinirliğini yeniden kazandırmak amacıyla sergi, yarışma ve fuar gibi etkinliklerle renkli bir festival hazırladıklarını söyledi.

RENKLİ ETKİNLİKLER

Geçtiğimiz aylarda duyurusu yapılan Bıçak Yarışması’nın büyük ilgi gördüğünü anlatan Başkan Aktaş, Fransa, Almanya ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen jüri üyeleri tarafından dereceye girenlerin belirleneceğini ve festivalin açılışında açıklanacağını duyurdu. Deprem bölgesinden 8 bıçak üreticisinin katılımcı olarak festivalde yer alacağını ve bu firmaların tüm masraflarının kendileri tarafından karşılandığını kaydeden Başkan Aktaş, “CZN Burak gibi sürpriz isimlerin de yer alacağı Türkiye’nin bu ilk bıçak festivalinde e-spor turnuvaları gibi heyecan verici etkinlikler sayesinde ziyaretçilerimizin keyifli anlar yaşamasını temenni ediyorum. Çocuklara ve gençlere bıçak mirasını tanıtmayı ve onları eğlenceli etkinliklerde bir araya getirmeyi amaçlayan festivalin hayırlı olmasını diliyorum. Festival sponsorlarımız Pirge Bıçakçılığa, Bursa Bıçakçılar Derneğine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Festivalin gerçek anlamda sahiplenilmesi halinde ihracat boyutunun daha da artabileceğini ifade eden Başkan Aktaş, Kurban Bayramı öncesi tüm vatandaşları festivale davet etti.