Bosna Hersekli kursiyerler Sille’de buluştu

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Sille’deki Saraybosna Mevlevihanesi’nde eğitim gören Bosna Hersekli kursiyerlerle bir araya geldi. Saraybosna’da Selçuklu Belediyesi tarafından restore edilen …

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Sille’deki Saraybosna Mevlevihanesi’nde eğitim gören Bosna Hersekli kursiyerlerle bir araya geldi.

Saraybosna’da Selçuklu Belediyesi tarafından restore edilen Saraybosna Mevlevihanesi’nde 2013 yılından bu yana Bosna Hersekli kadın kursiyerler mesleki eğitim alıyor.

Mevlevihane, Selçuklu ile Bosna Hersek arasındaki tarihi, kültürel ve sosyal bağların sürdürülmesine katkı sağlarken, kursiyer kadınlar her dönem sonunda Selçuklu Belediyesi’ni ziyaret ediyor. Bu yıl da eğitimlerini tamamlayan kadınlar Konya’ya gelerek Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı tarafından Sille’de ağırlandı.

Bosna Hersek ile tarihi, sosyal ve kültürel bağların güçlendirilmesi adına bu buluşmaların önemine vurgu yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı şunları söyledi: “Öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum. Sizleri tekrar şehrimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. İnşallah bu birliktelik nesiller boyu devam eder. Bu toplantı vesilesiyle Nevresa Hanım’a bize bu güzellikleri yaşattığı için teşekkür ediyorum. Yıllardır enerjisinden hiçbir şey kaybetmedi ve hem Bosna’da hem de Türkiye’de bizleri bir araya getirmek için elinden geleni yapıyor. Bosna bizim ata yadigârımız, sizler de Osmanlı’dan kalan dedelerimizin emanetlerisiniz. Bu yüzden sizleri çok seviyoruz ve sizlerle birlikte olmaktan her zaman mutluluk duyuyoruz. Şimdi diyoruz ki Bosna-Hersek ile ilişkilerimiz her zaman canlı olsun. Gençlerimiz, çocuklarımız, hanımlarımız Bosna ile sürekli irtibat halinde olsunlar, gidip gelsinler istiyoruz. Bunun için farklı faaliyetler yürütüyoruz. Ama bu alanda en istikrarlı çalışma Nevresa Hanım’ın yürüttüğü kurs faaliyetleridir. Bosna Hersek’teki yurt ile kurs faaliyetlerine destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu faaliyetlerin gelişerek ve yaygınlaşarak devam etmesini istiyoruz. Bu faaliyetlerin en güçlü şekilde devam etmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en güçlü şekilde destek olmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini bitirdi.