Bu müzede çocuklar eğlenirken eğitimle öğreniyor

Rahmi M. Koç Müzesi, yeni eğitim yılı için öğrencilere kapılarını açıyor. İSTANBUL (İGFA) – Rahmi M. Koç Müzesi’nin Öğrenme Programı, 2023-2024 döneminde hem yüz yüze …

Rahmi M. Koç Müzesi, yeni eğitim yılı için öğrencilere kapılarını açıyor.

İSTANBUL (İGFA) – Rahmi M. Koç Müzesi’nin Öğrenme Programı, 2023-2024 döneminde hem yüz yüze hem de online olarak sürdürülüyor. Eğitim Paketleri, coğrafyadan matematiğe, astronomiden enerjiye kadar bir dizi ders ve konuyu içeriyor; bu durum öğrencilerin meraklarını, araştırma yeteneklerini ve öğrenme arzularını güçlendirmeyi amaçlıyor. Ekim ayında düzenlenecek eğitim atölyeleri, küçük öğrencilere keyifli bir hafta sonu geçirtme sözü veriyor.

Bir çağdaş müze olarak en önemli görevinin eğitim olduğunu düşünen Rahmi M. Koç Müzesi, yeni dönemde eğitim faaliyetlerini devam ettiriyor ve okul müfredatını destekliyor.

Koleksiyon ve eğitim atölyeleri, öğrencilerin hedeflerine ve amaçlarına göre düzenleniyor, bu sayede çocukların meraklarını, araştırma yeteneklerini ve incelenme heveslerini geliştirmeye yardımcı oluyor. Müze’nin Öğrenme Programı’ndaki etkinlikler ya yüz yüze ya da çevrimiçi olarak düzenleniyor.

Eğitim Paketi sayesinde öğretmenler ve öğrenciler, 2023-2024 eğitim yılında matematik, coğrafya, tarih, fen ve teknoloji, sosyal bilimler, astronomi ve enerji gibi dersler ve konular hakkında eğitimlere katılabilecekler. İletişim Eğitimi’nde, önemli iletişim aletleri (telegraph, telefon, diktafon, televizyon vb.) içeren bir koleksiyonu inceleyerek iletişim tarihine bir bakış açısı kazandırılıyor. Zeytinyağ Fabrikası Eğitimi’nde, gerçek bir zeytinyaği fabrika aygıtlarının sergilendiği alanda, buharlı makinanın, taşıyıcı bantlarla döndürülen değirmen taşlarının ve preslerin işleyiş şekli hakkında bilgi veriliyor. Ulaşım Araçları Eğitimi, kara, hava, deniz ve demiryolu taşıtlarının detaylı bir şekilde incelenmesini içeriyor. Güneş saatinin çalışma prensibi, yer ve yön bulma metotları, ışık ve gölgenin önemi, Bilimsel Aletler Eğitimi ile öğrencilere öğretiliyor.

“RMKM Hafta Sonu Eğitim Atölyeleri”, ekim ayının sonuna kadar hem eğitsel hem de eğlenceli içeriklerle genç öğrencilere ev sahipliği yapıyor.