Bursa Balıkdere köprüsü bitmek üzere

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara-İzmir karayolunun güneyinde alternatif bir güzergah oluşturmak amacıyla yapımına başladığı Otosansit ve Değirmenönü mahallelerini birbirine bağlayan Balıklıdere Köprüsü’nün inşaatı tamamlanırken, köprü ve …

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara-İzmir karayolunun güneyinde alternatif bir güzergah oluşturmak amacıyla yapımına başladığı Otosansit ve Değirmenönü mahallelerini birbirine bağlayan Balıklıdere Köprüsü’nün inşaatı tamamlanırken, köprü ve bağlantı yolunda asfaltlama çalışmalarına hız verildi.

Bursa’da ulaşım sorununa köklü çözümler üretmek amacıyla raylı sistemler, yeni yollar, akıllı kavşaklar ve toplu taşıma gibi birçok yatırımı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yeni köprülerle de ulaşıma nefes aldırıyor.

Özellikle Ankara-İzmir karayolunu yüklerinden arındırmak için alternatif güzergahlar oluşturmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, yolun güneyinde Kaplıkaya ile Kestel arasında yeni bir alternatif güzergah kazandırıyor.

Bu güzergah üzerinde daha önce Değirmenönü ve Karapınar mahallelerini köprüyle birbirine bağlayan Büyükşehir Belediyesi, Siteler ve Bağlaraltı mahallelerinin bağlantısı için Kaplıkaya Köprüsü’nü tamamlayarak hizmete açtı. Bu güzergahın en doğusunda yer alan ve Otosansit ile Değirmenönü mahallelerini birbirinden ayıran Balıklıdere üzerine 120 metre uzunluğunda, 2 şerit gidiş ve 2 şerit geliş olmak üzere yeni bir köprü inşa edildi. Köprünün yapımı tamamlanırken, bağlantı yolu için ilk etapta 3 bin ton asfalt kaplama çalışması başlatıldı. Çalışma kapsamında 6 bin metre bordür, 2 bin metrekare parke imalatı, yaya korkulukları ve oto korkuluk imalatları da hızla devam ediyor.

ANKARA YOLU RAHATLAYACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumalıkızık ve Değirmenönü mahalleleri arasındaki Balıklıdere üzerinde yol geçişi bulunmaması ve arazinin sarp olması nedeniyle iki mahalle arasındaki geçişin Ankara-İzmir Yolu üzerinden sağlandığını söyledi. Bu nedenle ana yolda sık sık trafik sıkışıklığı yaşandığını kaydeden Başkan Aktaş, “Bu nedenle iki mahalleyi köprü ile birbirine bağladık. Yaklaşık 20,60 metre genişliğinde, 2 gidiş, 2 geliş, 4 şeritli, 120 metre uzunluğunda, 4 açıklıklı köprünün yapımını tamamladık. Daha önce Hacivat ve Deliçay dereleri üzerine inşa edilen köprülerin ardından bu köprünün de tamamlanmasıyla Kestel ve Kaplıkaya arasında önemli bir alternatif güzergah oluşturulmuş olacak. Bu sayede Ankara yolu üzerindeki yükler bir nebze olsun azalacak. Köprü ve bağlantı yolundaki asfaltlama çalışmaları ve diğer imalatların tamamlanmasıyla birlikte köprüyü kısa sürede ulaşıma açacağız.” dedi.