Bursa İnegöl fatihi Turgut Alp’in anıt mezarına restorasyon

Bursa Valiliği ve İnegöl Belediyesi işbirliğiyle restore edilen Turgut Alp Türbesi, Pazar günü düzenlenecek törenle yenilenen yüzüyle ziyarete açılacak. Belediye Başkanı Alper Taban açılış törenine …

Bursa Valiliği ve İnegöl Belediyesi işbirliğiyle restore edilen Turgut Alp Türbesi, Pazar günü düzenlenecek törenle yenilenen yüzüyle ziyarete açılacak. Belediye Başkanı Alper Taban açılış törenine tüm ilçe halkını davet etti.

Bursa İnegöl fatihi Turgut Alp’in anıt mezarına restorasyon. Turgutalpköy Mahallesi’nde bulunan İnegöl fatihi Turgut Alp’in türbesi, Bursa Valiliği ve İnegöl Belediyesi işbirliğinde restore edildi.

2021 yılı Aralık ayında başlayan restorasyon çalışmaları kapsamında türbe ve şadırvanın restorasyonunun yanı sıra mevcut tuvaletler yenilenerek bay ve bayan mescitleri eklendi. Yaklaşık 3 bin m2 alana sahip meydanda; anıt alanı, 108 metrekare alana sahip kafeterya, sert zemin uygulamaları ve çevre aydınlatması yapıldı.

Turgut Alp Türbesi, yenilenen yüzüyle 11 Haziran Pazar günü saat 14.00’te düzenlenecek törenle yeniden ziyarete açılacak.

Belediye Başkanı Alper Taban yaptığı açıklamada, İnegöl fatihi Turgut Alp’in restore edilen türbesinin açılışına tüm ilçe halkını davet etti. Başkan Taban, “Birçok tarihi değere sahip şehrimizin fatihi, Osman Gazi’nin yol arkadaşı Turgut Alp’in kabrinin bulunduğu alanda Bursa Valiliğimiz ile işbirliği içerisinde kapsamlı bir restorasyon çalışması gerçekleştirdik. İnegöl’ümüze ve İnegöl fatihi Turgut Alp’e yakışır bir eser ortaya çıktı. Hemşehrilerimizle bu anlamlı çalışmayı taçlandıracak ve bizleri tarihin derinliklerine yolculuğa çıkaracak bir açılış töreninde buluşmak istedik. Pazar günü saat 14.00’te gerçekleştirilecek Turgut Alp Türbesi restorasyon çalışması açılış törenimize tüm ilçe halkımızı bekliyoruz” dedi. Dr. Ahmet Şimşirgil’in konferansları, Tarihi İnegöl Mehteri’nin marşları, geleneksel okçuluk etkinliği ve dualar eşliğinde gerçekleştireceğimiz törende Turgut Alp’i de anacağız” dedi.