Bursa İnegöl’de Yiğitköy Mahalle Konağı hizmete açıldı

Bursa’da İnegöl Belediyesi, kullanım ömrünü tamamlayan ve sağlıklı hizmet veremeyen Yiğitköy kırsal mahallesindeki Mahalle Konağı’nı yıkarak yerine yeni bir Mahalle Konağı inşa etti. Mahalle Konağı …

Bursa’da İnegöl Belediyesi, kullanım ömrünü tamamlayan ve sağlıklı hizmet veremeyen Yiğitköy kırsal mahallesindeki Mahalle Konağı’nı yıkarak yerine yeni bir Mahalle Konağı inşa etti. Mahalle Konağı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Bursa İnegöl’de Yiğitköy Mahalle Konağı hizmete açıldı. Kırsal mahallelerde kültürlerin yaşatıldığı, örf ve adetlerin sürdürüldüğü, misafirlerin ağırlandığı ve mahalle sakinlerinin buluşma noktası olarak bir araya geldiği Mahalle Konakları, İnegöl Belediyesi ile eski ihtişamına kavuşuyor. Daha önce birçok kırsal mahallede tadilat ve yeniden yapım yoluyla hayata geçirilen Mahalle Konaklarına bir yenisi daha eklendi.

Yiğitköy mahallesinde artık kullanım ömrünü tamamlayan eski yapının yıkılarak yerine yeni bir Mahalle Konağı inşa edildi.

Toplam 140 m2 alana sahip, 70 metrekarelik zemin kat üzerine iki katlı olarak inşa edilen ve içerisinde; zemin katta 70 m2 alana sahip 30 kişi kapasiteli kahvehane ile birinci katta 70 m2 alana sahip; muhtar odası, misafir odası, duş ve WC bulunan 2 katlı binanın açılışı için bugün bir tören düzenlendi. İlçe Kaymakamı Eren Arslan, AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, Belediye Başkanı Alper Taban, davetliler ve mahalle sakinlerinin katıldığı törende kısa bir selamlama konuşması yapan Yiğitköy Mahalle Muhtarı Ertan Sakin, “Belediye Başkanımıza binanın yapımından dolayı mahallemiz adına teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.

YİĞİT ALP VE YİĞİTKÖY İNEGÖL İÇİN ÖZEL BİR DEĞER

Belediye Başkanı Alper Taban, Yiğitköy ve burada defnedilen Yiğit Alp hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün çok değerli bir açılış için bir aradayız. Mahallemiz ve burada bulunan Yiğit Alp Türbesi hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Buradaki tarihe göre mahallemize ismini veren Yiğit Alp, Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Hatun’un kardeşi ve Selçuklu Şehzadesi Numan’ın oğludur. Osman Bey’in İnegöl’ü ele geçirmek için yaptığı bir akın sırasında Şehzade Yiğit Alp’e kaçan düşmanları yakalayıp yok etme görevi verilmiştir. Yiğit Alp bu görevi sırasında Kulaca ile Yiğitköy arasındaki bölgeyi düşmandan temizler. Nihayetinde bugünkü Yiğitköy Mahallesi’nin bulunduğu yerde Harmankaya Tekfuru’nun askerleri ile amansız bir savaş yapılır. Osman Bey’in bölgeye gelmesiyle düşman kılıçtan geçirilir ve Yiğitköy’ün bulunduğu yer Beylik sınırlarına katılır. Kadere bakın ki Şehzade Yiğit Alp, Selçuklu Sultanı Aleaddin’i ziyarete götürülürken, yakın zamanda Harmankaya Tekfurunun elinden alıp beyliğin toprağı haline getirdiği, şu an şehitliğinin bulunduğu noktada pusuya düşürülerek şehit edilmiş ve buraya defnedilmiştir. Tüm bu özellikleriyle Yiğit Alp, İnegöl için özel ve unutulmaz bir isim. İnegöl’de bildiğiniz gibi Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna tanıklık etmiş özel bir şehir. Burada Yiğit Alp’imiz başta olmak üzere Osmanlının ilk şehidi Baykoca, Turgut Alp, Osman Gazi’nin silah arkadaşı gibi isimler bu topraklarda medfundur. Yine İshak Paşamız var. Fatih Sultan Mehmed Han’ın sadrazamı. Samsa Çavuş, Konur Alp gibi değerlerimiz de var. Bunların herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. İnşallah ileride buradaki türbeyle ilgili bir çalışmamız var.” dedi.