Bursa kebabı ‘coğrafi işaret’ için denetlendi

Bursa’nın meşhur lezzeti Bursa kebabı coğrafi işaret denetimlerine tabi tutuldu. Geleneksel ve yöresel ürünler bakımından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Bursa, kendine özgü ürünleri …

Bursa’nın meşhur lezzeti Bursa kebabı coğrafi işaret denetimlerine tabi tutuldu. Geleneksel ve yöresel ürünler bakımından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olan Bursa, kendine özgü ürünleri için coğrafi işaret tescil çalışmalarını sürdürüyor.

Ticaret ve Sanayi Odaları, Belediyeler ve Ziraat Odalarının yanı sıra Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerin ortak çalışmaları sonucunda Bursa’da Coğrafi İşaretli Ürün sayısı 26’ya ulaştı.

Ortak çalışmalarla mevcut coğrafi işaretli ürün sayısının artırılmasının yanı sıra tescilli ürünlere yönelik denetim faaliyetleri de yürütülüyor.

Bu kapsamda; Bursa ile özdeşleşmiş değerlerden biri olan Bursa Döner Kebabı denetlendi.

Coğrafi işaret denetimleri, Bursa kebabının geleneksel reçeteye uygun olarak üretildiğini ve bu lezzetin kalitesinin korunduğunu gösterdi.

BTSO yetkilileri, Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Utku Çopur, Bursa Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Doç Dr. Aycan Çınar, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Esra Uzun ve teknik personelin yanı sıra marka vekilleri katıldı.