Bursa yatırımlarla dolu bir bahar yaşadı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdan altyapıya, tarihi ve kültürel mirastan spora kadar her alanda son bir ayı yatırımlarla dolu bir bahar yaşadı. Bursa’yı sağlıklı bir geleceğe …

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdan altyapıya, tarihi ve kültürel mirastan spora kadar her alanda son bir ayı yatırımlarla dolu bir bahar yaşadı.

Bursa’yı sağlıklı bir geleceğe taşımak için adımlarını kararlılıkla atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, gençlere verdiği önemi yeni yatırımlarıyla ortaya koydu.

Son 1 ay içinde hem İnegöl hem de Mudanya ilçeleri gençlik merkezlerine kavuştu. Gençleri merkeze alan projeleriyle Bursa’ya ‘Genç dostu kent’ unvanını kazandıran Büyükşehir Belediyesi, gençlik yatırımlarına İnegöl Gençlik Merkezi’ni de ekledi. İlçe merkezinde 530 metrekare net kullanım alanına sahip olan merkez, aynı anda 125 öğrenciyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Ücretsiz internet ve ikramların yanı sıra etüt alanları, sessiz salonu, etkinlik odaları ve zengin kütüphanesi bulunan Gençlik Merkezi, haftanın 7 günü İnegöllü gençlerin hizmetinde olacak.

MUDANYA’YA İKİ MERKEZ BİRDEN

Mudanya İlçesine Şükrü Çavuş Aile Destek Merkezi ve Gençlik Merkezi de kazandırıldı. Aile Destek Merkezi projesi kapsamında ilk olarak riskli yapı raporu bulunan Ömerbey Mahallesi’ndeki iki katlı bina yıkılarak, ilçe merkezinde büyük risk oluşturan yapı ortadan kaldırıldı. Burayı 7’den 70’e tüm Mudanyalılara hizmet verecek ayrıcalıklı bir alana dönüştürmek için Aile Destek Merkezi projesini hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, 370 metrekare alan üzerine içinde kadınlar için spor salonu, Ana Kucağı, BUSMEK ve BADEM ile diyetisyen hizmetlerinin de yer aldığı modern bir merkez inşa etti.

Büyükşehir Belediyesi 12. gençlik merkezini Mudanya’da hizmete açtı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılında restore edilerek sosyal tesis olarak hizmete açılan asırlık tarihi demiryolu işletme binası, Mudanyalı gençlere hizmet verecek ayrıcalıklı bir gençlik merkezine dönüştürüldü. Toplam 360 metrekare net kullanım alanına sahip olan merkezde etüt ve çalışma odaları, okuma alanları ve kütüphane yer alıyor. Aynı anda 70 gencin ağırlanabildiği merkezde gençlere ücretsiz internet ve çeşitli ikramlar eşliğinde deniz manzarasına karşı ders çalışma imkânı sunuluyor.

BURSA’NIN KALBİNDE TARİHİ DÖNÜŞÜM

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi, kentin kalbindeki hayranlık uyandıran tarihi dönüşümü de gözler önüne serdi. Proje kapsamında Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’da 14. yüzyılda oluşmaya başlayan ve 16. yüzyılda han, bedesten ve çarşıların gelişmesiyle sürecini tamamlayan tarihi bölgede, etrafı dükkanlarla çevrili 342 yıllık Esiri Mehmet Dede Türbesi gün yüzüne çıkarıldı. Türbe çevresinde yapılan kazı çalışmalarında 1549 yılına tarihlenen tarihi mescidin temel kazılarına ulaşıldı. Şer’iyye sicillerine göre Osmanlı Devleti’nin 4. padişahı Yıldırım Bayezid Han’ın kız kardeşi Fatma Sultan tarafından 1549 yılında yaptırıldığı anlaşılan tarihi mescidin bakım ve onarımının uzun yıllar Şeyhülislam Esiri Mehmed Efendi tarafından yapıldığı belirlendi. 1681’de vefat eden Esiri Mehmet Efendi, caminin bitişiğine yaptırdığı türbeye defnedilirken, büyük Bursa depreminde hasar görmesine rağmen 1958 çarşı yangınına kadar mescit olarak kullanılan yapı, yangından sonra kullanılamaz hale gelince dükkâna çevrilmiş, alanın ticarethanelerle dolmasının ardından da tamamen yıkılarak temelleri üzerine yeni işyerleri inşa edilmişti. Büyükşehir Belediyesi’nin ‘tarihe vefa’ projesi kapsamında yapılan kazılarla ortaya çıkarılan temeller üzerinde başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. 474 yıl önce inşa edilen mescit ve yanındaki türbe ilk günkü ihtişamına kavuşurken, Esiri Mehmet Efendi’nin ailesine ait olduğu tespit edilen 12 mezarlık da proje kapsamında yeniden düzenlendi. Sağrıcı Sungur Mescidi, restore edilen türbe, restore edilen hazireler, mescidin önünün meydana dönüştürülmesi, zemin düzenlemesi, peyzaj, ağaçlandırma ve aydınlatma çalışmaları ile bölgenin kimliği tamamen değişti.

TARİHİ MEYDAN

Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan değerlerinden biri olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla gerçek değerine kavuşuyor. 14 han, 1 bedesten, 13 açık çarşı, 7 kapalı çarşı, 11 bedesten, 4 çarşı, 4 pazar alanı, 21 cami, 177 sivil mimarlık örneği yapı, 1 okul ve 3 türbe ile tam bir açık hava müzesi olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, tarihi dönüşümünü hızla sürdürüyor. Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi ile 9 bin metrekaresi yeşil alan olmak üzere 20 bin metrekarelik alanı bölgeye kazandıran Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan Ertuğrulbey Meydanı’ndaki düzenleme çalışmalarını tamamladı. Cumhuriyet Caddesi, Geyve Han, Ticaret Borsası, Fidan Han, Ertuğrul Bey Camii ve Yorgancılar Çarşısı ile çevrili Ertuğrulbey Meydanı’nda yaklaşık 3500 metrekarelik alanı kapsayan çalışma ile bölgenin tarihi dokusu daha da öne çıkarıldı. Projede ayrıca 2300 yıllık bir geçmişe sahip olan Bitinya mezar odası da cam kaplama ile daha görünür hale getirildi. Bursa artık tarihi çarşıyı ziyaret eden vatandaşların nefes alabileceği ayrıcalıklı bir meydana kavuştu.

Bursa’da ulaşım sorununu çözmek için büyük bütçeli projeleri bir bir kente kazandıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinden Bursa Şehir Hastanesi’ne ulaşımı sağlayacak 6,5 kilometrelik yolu tamamladı. Toplam 1.355 yatak kapasitesine sahip olan Bursa Şehir Hastanesi, Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırmalarla birlikte 100 milyon TL’yi bulan yatırımları sayesinde daha ulaşılabilir hale geldi. Altınşehir ile Şehir Hastanesi arasındaki yolun 3 bin 500 metrelik bölümünün ilk etabı daha önce tamamlanmıştı. Yolun ikinci etabı olan Ceviz Sokak ile hastane arasındaki 3.000 metrelik bölümün de tamamlanmasıyla, şehir merkezinden hastaneye karayolundan kesintisiz ulaşım sağlayan yol, bölge halkının yoğun ilgi gösterdiği bir törenle hizmete açıldı.

ACEMLER’E BİR KÖPRÜ DAHA

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa trafiğinin kilit noktalarından biri olan Acemler’deki trafik yoğunluğunu azaltmaya yönelik çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar bölgede kavşak kollarında şerit genişletme, Oulu tüp geçidi, Hayran Caddesi genişletme, Sedat 3 köprüsü, transfer merkezi, Mudanya Kavşağı bağlantı kolları gibi birçok projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de bölgeye bir köprü daha kazandırıyor. Nilüfer Çayı üzerindeki Soğukkuyu Köprüsü’ne ek olarak inşa edilen yeni köprüde çalışmalar hızlandırıldı. Mudanya ve Soğukkuyu geçişini rahatlatmak amacıyla tasarlanan köprü, 14 metre genişliğinde ve 70 metre uzunluğunda olup 6 ayak ve 5 açıklıktan oluşuyor. Yapımı için 65 adet kiriş, 1.220 metre fore kazık, 850 metreküp beton ve 750 ton demir kullanılan köprünün tamamlanmasıyla Mudanya ve Soğukkuyu dönüşleri buradan yapılacak ve özellikle pik saatlerde yaşanan yoğunluk ortadan kalkacak.

DEMİRTAŞ’A MODERN SPOR KOMPLEKSİ

Bursa’nın sporda marka kent olması ve yeni neslin daha bilgili, donanımlı ve sporcu olması hedefiyle eğitim kurumlarına spor salonları, amatör kulüplere saha ve tesis binaları ile her branşa özel spor tesisleri kazandıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Özellikle son yıllarda yapılaşma yoğunluğunun giderek arttığı ve nüfusun 100 bini aştığı eski ilçelerden Osmangazi’nin Demirtaş Mahallesi’ndeki spor tesisi ihtiyacının karşılanması için Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Amatör maçların oynandığı sahanın yanındaki alanda yapımı devam eden Demirtaş Spor Kompleksi, 600 metrekarelik spor salonu ve servis alanları, iç bahçesi, kulüp ve toplantı salonları ile komple bir kompleks olarak tasarlandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirilen ve 3 ayrı bloktan oluşan proje toplam 2650 metrekare kullanım alanına sahip olacak.

Bursa’da Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdem Saker’in DSİ 1. Bölge Müdürü olduğu 1987 yılında DSİ tarafından yaptırılan Çim Kayağı Tesisleri, farklı bir konseptle yeniden Bursalıların hizmetine sunuluyor. Türkiye, Almanya, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’nin katılımıyla 1991 yılında Çim Kayağı Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapan alan, son yıllarda hem bakımsızlık hem de çevrede açılan taş ocakları nedeniyle adeta kaderine terk edilmişti. Bursa’yı yeniden yeşil bir kent haline getirmek amacıyla dönem sonuna kadar 3 milyon metrekare yeni yeşil alan hedefi koyan Büyükşehir Belediyesi, Demirtaş’taki alanı ayrıcalıklı bir rekreasyon alanı olarak kente kazandırıyor. Proje kapsamında Orman Bölge Müdürlüğü’nden tahsis edilen 35 bin 200 metrekarelik alanda çalışmalar hızla devam ediyor. İçerisinde kafeterya, güvenlik binası, tuvalet, büfe, çocuk oyun alanları, karavan alanı, otopark, piknik alanları, oturma dinlenme alanları ve yürüyüş yollarının yer aldığı proje tamamlanma aşamasına geldi. İçerisinde 132 araçlık otopark ve 14 araçlık karavan alanının bulunacağı Demirtaş Mesire Alanı, yıllar sonra bu yaz Bursalıların yeniden nefes alacağı önemli bir buluşma noktası olacak.

BURSA’NIN MAVİ BAYRAĞI İKİYE ÇIKTI

Bursa’nın sahil kenti kimliğini öne çıkarmak amacıyla Mudanya, Gemlik ve Karacabey sınırlarında 115 kilometrelik deniz kıyısı ile İznik ve Uluabat’ta 162 kilometrelik göl kıyısında önemli düzenleme çalışmaları gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, sahillerin kalitesini de giderek artırıyor. Yaz sezonu için 24 halk plajında 29 idari personel, 135 temizlik personeli ve 30 araçlık filo ile 30 hektar sert zemin ve 76 hektar kumluk alanın temizliğine başlayan Büyükşehir Belediyesi, hizmet kalitesini bu yıl çifte ‘Mavi Bayrak’ ile tescilledi. Su kalitesinden temizlik ve can güvenliğine, engelli erişiminden soyunma kabinleri ve duşlara kadar 33 farklı kriteri yerine getirerek geçtiğimiz yıl Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’ndan İznik İnciraltı Halk Plajı için Mavi Bayrak alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu yıl bayrak sayısını ikiye çıkardı. İznik İnciraltı Halk Plajı’nda kaliteyi koruyarak yeniden Mavi Bayrak almaya hak kazanan Büyükşehir Belediyesi, Mavi Bayrak başvurusunda bulunduğu Karacabey Kurşunlu Halk Plajı için de 33 kriteri yerine getirerek Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Böylece bu yaz Bursa’nın her iki plajında da Mavi Bayrak dalgalanacak.

SU FABRİKASINDA ELEKTRİK ÜRETİLİYOR

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında atıktan enerji üretimi, HES ve GES gibi projelerle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Daha önce 38 metro istasyonunun çatısını güneş panelleriyle donatan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Bursa Jeotermal A.Ş.’nin Kestel ilçesindeki Kaynak Suyu Dolum Tesisi’nin çatısını enerji santraline dönüştürdü. Yaklaşık 47 milyon TL’ye mal olan proje kapsamında 5 bin 639 adet 545 watt gücünde panel ve 22 adet invertör kuruldu. Kablo montajları devam eden projenin devreye alma ve kesin kabul işlemlerinin Temmuz ayı başında tamamlanması planlanıyor. 2022 yılı verilerine göre yıllık 2.832.897 kilovat elektrik tüketiminin tamamını karşılayacak olan tesiste, yaklaşık 779.287 kilovat enerji sisteme satılacak. Toplam 25 yıl çalışması planlanan santralin günümüz koşullarında yıllık toplam 12 milyon TL ekonomik gelir elde etmesi bekleniyor. Ayrıca sistemin kurulmasıyla yılda 17.213 ağaç dikimine eşdeğer 1.536.900 kilogram karbondioksit salınımı engellenmiş olacak.

BÜYÜKORHAN’A GÖL MANZARALI SOSYAL TESİS

Bursa’nın 17 ilçesiyle birlikte daha yaşanabilir bir kent olması amacıyla ulaşımdan altyapıya, çevreden sosyal tesislere kadar her alanda yatırımlarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, en çok göç veren ilçelerden biri olan Büyükorhan’a değer katacak yatırımlarına devam ediyor. İlçeye girmeden önce genellikle İsmetiye Mahallesi sınırları içerisindeki olumsuz işler için kullanılan eski tesisler ayrıcalıklı bir tesise dönüştürülüyor. Yaklaşık 400 metrekarelik eski tesis, bakım ve onarım çalışmaları kapsamında tadilat ve çevre düzenlemesi çalışmalarıyla yenileniyor. Restoran olarak revize edilen tesiste kaba inşaat tamamlanırken, mekanik, elektrik ve ince işler devam ediyor. Tesis, hem ilçe sakinlerinin hem de ilçeye gelen misafirlerin göl manzarası eşliğinde keyifli vakit geçirebilecekleri bir mekâna dönüştürülüyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’yı her alanda yaşamaktan keyif alınan bir şehir haline getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Sadece kent merkezinde değil, 17 ilçede de ulaşım ve altyapı başta olmak üzere her bölgenin önceliklerine göre yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Aktaş, “Devam eden projelerimizin büyük bölümünü bu yılsonuna kadar tamamlamış olacağız. İnşallah en kısa zamanda tüm vatandaşlarımız bu yatırımlardan istifade edecek” dedi.