Bursa Yenişehir’de ‘afet bilinci’ farkındalığı

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde Afet Bilinci Projesi kapsamında afet öncesi hazırlıklar, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler detaylı bir şekilde anlatıldı. Yenişehir İHH (İnsan Hak ve …

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde Afet Bilinci Projesi kapsamında afet öncesi hazırlıklar, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler detaylı bir şekilde anlatıldı.

Yenişehir İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı) Arama Kurtarma Ekibi ve Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi Ronay Abiş tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında deprem bilinçlendirme eğitimleri veriliyor.

Son olarak Turkısh Genetics fabrikasında deprem bilinçlendirme eğitimi verildi.

İHH Arama Kurtarma Başkanı Murat Kaya ve Temel Farkındalık Eğitmeni Ömer Mollaömeroğlu olası bir afet durumunda yapılması gerekenleri anlattı. Acil durum planları ve eğitimleri, deprem anında yapılması gerekenler, afet planlaması ve toplanma noktaları ile diğer güvenlik önlemleri hakkında temel bilgiler verildi.

Temel Farkındalık Eğitmeni Ömer Mollaömeroğlu, “İşyerinde depreme hazırlıklı olmak önemli. Her konuda olduğu gibi afetlerde de eğitim büyük önem taşıyor. Ayrıca işyerindeki tüm çalışanların depreme hazırlık konusunda bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerekiyor. Afet öncesinde, sırasında ve sonrasında ne yapılacağının ve nasıl hareket edileceğinin bilinmesine ihtiyaç vardır. Büyük bir kargaşa ortamında bilinçli personelin varlığı ve sayısal oranı işyerlerinin afete hazırlık ve müdahale kapasitesini kolaylaştıracaktır.” dedi.

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi Ronay Abis ise projenin planlandığı şekilde devam ettiğini söyledi. Toplumun her kesimine ulaşarak eğitimler vermeyi planladıklarını belirten Abis, bu konuda duyarlılık gösterenlere teşekkür etti.