Bursa’da çevreci fikirler ödüllendirildi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele konusunda yeni fikirler üretmek ve projeler geliştirmek amacıyla düzenlenen Ideathon Fikir Yarışması’nın kazananları ödüllendirildi. Su kıtlığı, …

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele konusunda yeni fikirler üretmek ve projeler geliştirmek amacıyla düzenlenen Ideathon Fikir Yarışması’nın kazananları ödüllendirildi.

Su kıtlığı, sel, taşkın, atık suların yeniden kullanımı, yağmur suyu hasadı, gri su kullanımının artırılması, şebekedeki su kayıp ve kaçaklarının kontrolü, dere ıslahları gibi konularda yeni fikirler üretmek ve projeler geliştirmek amacıyla ‘Aklım Fikrim Bursa’ temasıyla düzenlenen Ideathon Fikir Yarışması tamamlandı.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen yarışmada, seçici kurul tarafından belirlenen 14 ekip çevre konusunda gelecek vaat eden projeleriyle yarıştı.

Yarışmaya DSİ 1. Bölge Müdürlüğü, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bursa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, BUSKİ, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, BTSO Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şubesi de 10 mentör ve 9 jüri üyesi ile destek verdi.

Jüri, yenilikçilik, uygulanabilirlik, fayda ve kitlesel etki gibi kriterlere göre ödüle layık görülen ilk üç ekibi belirledi. Buna göre ‘Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi’ fikriyle birincilik ödülünü kazanan Gençliğin Sesi Ekibi 50.000 TL ile ödüllendirildi. ‘İklim Değişikliğine Uyumlu Kentsel Çözümlerde Akupunktur Yaklaşımı’ fikriyle ikinci olan Nine 3 Quarter Takımı 35.000 TL, ‘Su Tasarrufu’ fikriyle üçüncü olan Water Benders Takımı ise 20.000 TL kazandı.

‘Sürekli Değişimle İklim Değişikliğini Önleyelim’ fikriyle Yarını Koruyan Ekip ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

KURAKLIK KAPIDA

Atatürk Kongre Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, iklim değişikliği ve kuraklığın sadece Bursa’nın değil tüm dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri olduğunu söyledi.

Türkiye’de yeşil olarak bilinen Bursa’yı kuraklığa dayanıklı hale getirmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Başkan Aktaş, şöyle konuştu “Su kıtlığı, sel baskınları, atık suların yeniden kullanımı, yağmur suyu hasadı, gri su kullanımının artırılması, su tasarrufu, su kaynaklarının korunması, tarımsal sulamada su kaybının en aza indirilmesi, dere ıslahları gibi konularda yeni fikirler üretmek ve projeler geliştirmek amacıyla bu yarışmayı düzenledik. Yarışmamızdan çıkan proje fikirlerini belediyemizin çalışma alanlarında hayata geçirerek iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadelede Bursa’yı daha ileri bir noktaya taşımayı hedefliyoruz. Hayatın her aşamasında çevre konusunda herkesin yapabileceği şeyler olduğuna inanıyorum. Bunun sürdürülebilir ve gerçekten bir yaşam tarzı olması gerektiğine inanıyorum. Bu noktada çevre konusunda eğitim camiasında çok daha önemli adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gelecekte gerçekten bu günleri arayacağız. Aşırı bir tüketim var ve maalesef tüketmeye devam ediyoruz. Bu noktada bir şeyler yapabilen, bir şeyler ortaya koyabilen, fikir üretebilen ve toplumda farkındalık yaratabilen herkese yürekten teşekkür ediyorum.”

Daha sonra fikirleriyle gelecek için umut veren fikir sahipleri ödüllendirilirken, yarışmaya katılan 14 ekibin tüm ekip üyelerine teleferikle Uludağ’a dönüş bileti verildi.