Bursa’da ‘Erken Çocukluk Eğitimi Projesi’ tamamlandı

Bursa’da Erken Çocukluk Eğitimi Projesi’nin (EÇEP) kapanış töreni Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak, okul öncesi eğitim kurumlarının kapasitesini …

Bursa’da Erken Çocukluk Eğitimi Projesi’nin (EÇEP) kapanış töreni Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak, okul öncesi eğitim kurumlarının kapasitesini geliştirmek ve toplumda okul öncesi eğitimin önemi konusunda farkındalık oluşturarak okullaşma oranını artırmak amacıyla hayata geçirilen Erken Çocukluk Eğitimi Projesi’nin kapanış töreni Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Kapanış törenine İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Karaca, İl Temel Eğitim Şube Müdürü, ilçe MEM yöneticileri, TOFAŞ Araba Müzesi Müdürü Aylin Tatlı, öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, erken çocukluk döneminin hayatın en kritik dönemlerinden biri olduğunu belirterek, “Bu süreçte kişiliğin temelleri atılır; temel bilgi, beceri ve alışkanlıklar kazanılır. Bu nedenle yaşamın ilk yıllarında çocuğun içinde yaşadığı fiziksel ve sosyal çevre onun gelişiminde çok önemli bir role sahiptir. Bu çevrenin bilimsel ve sistematik bir organizasyonla yani eğitimle yönlendirilmesi gerekmektedir. Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi çerçevesinde erken çocukluk eğitim hizmetlerine yönelik bütüncül bir sistemin oluşturulması, çocuklarla ilgili tüm yerel kurum ve kuruluşların harekete geçirilmesi ve tamamlayıcı işbirlikleri teşvik edilmektedir. Ayrıca dezavantajlı gruplarda eğitim kalitesinin artırılması amacıyla farklı kurum ve kuruluşlar ile halk eğitim merkezleri işbirliğinde ebeveynlere yönelik çocuk gelişimi ve psikolojisi odaklı eğitimlerin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. ECEP Projemiz ile Müdürlüğümüzün 2019-2023 Stratejik Planında yer alan “Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak ve eğitimle ilgili projeler hazırlamak” hedefleri doğrultusunda önemli adımlar atılmıştır. Yürüttüğümüz faaliyet ve projelerle toplumsal ilgi ve dikkati okul öncesi eğitimin önemine odaklamayı hedefledik. Bursa Erken Çocukluk Eğitimi Projesi ile ebeveynlerin kendi yaş gruplarıyla ilgili eğitim sürecini iyi tanımalarını, çocuklarında oluşacak gelişimin farkında olmalarını ve eğitim sürecine aktif olarak katılmalarını istedik. Bu çalışma ile eğitim sürecindeki uygulamaların detaylarını anlatmayı ve uygulamalar sonucunda elde edilen kazanımlar hakkında farkındalık yaratmayı amaçladık.”

Proje Koordinatörü Burcu Çilingir’in sunumunun ardından program öğrenci gösterileri, tanıtım videoları ve plaket takdimi ile devam etti.

Proje kapsamında okul öncesi eğitimin önemini toplumun tüm kesimlerine anlatmak, okul öncesi eğitim kurumlarının kapasitelerini geliştirmek, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak ve okul öncesi eğitime devam eden çocuk sayısını artırmak amacıyla veli eğitimleri, öğretmen eğitimleri ve sınıf içi uygulamalar gerçekleştirildi.