Bursa’daki Metal İşçilerinden Tepkili Eylem

Üretim gücünü kullanarak MESS’e öngörülen zam taleplerinde bulunan Birleşik Metal-İş Sendikağı’na ait metal işçileri, Bursa’nın Mudanya bölgesinde faaliyet gösteren Türk Prysmian Kablolu Fabrika’nda bir saatlik …

Üretim gücünü kullanarak MESS’e öngörülen zam taleplerinde bulunan Birleşik Metal-İş Sendikağı’na ait metal işçileri, Bursa’nın Mudanya bölgesinde faaliyet gösteren Türk Prysmian Kablolu Fabrika’nda bir saatlik iş bırakma eylemine başladılar.

BURSA (İGFA) – Birleşik Metal-İş Sendikağı’na üye olan işçilerin MESS’ten taleplerine cevap gelmemesi sonucunda, Bursa’da eylemler başlatıldı ve durumla ilgili bir açıklama yapıldı.
Mudanya’daki Türk Prysmian Kablolu Fabrika önünde toplanan sendikacılara hitaben, Birleşik Metal-İş Sendikağı Bursa Temsilcisi Gökhan Aydın, “en ufak taleplerimizi bile karşılamayanlara, her şeyi zorlaştıranlara, dayatmalarda bulunanlara mücadelemizle karşılık vereceğiz” şeklinde konuştu.

Aydın, metal işçilerinin aşırı zor çalışma koşulları altında bile asgari gereksinimlerini karşılamakta zorlandığına dikkat çekerek, “Kazandığımız ücretlerle geçinmek imkansız. Giderlerimiz artarken gelirlerimiz azalıyor. Hepimiz %27’lik vergi dilimine girdik. Bazılarımız ise daha da fazla vergi ödüyor. Bu durum aylık net maaşımızın azalması demektir” dedi.

“DAYATMACI UYGULAMALARA VE ANLAYIŞLARA TESLİM OLMADIK”

Aydın, metal işçilerinin tümünün göz kulağının toplu sözleşmelerde olduğuna dikkat çekerek, “Toplu sözleşme sürecine girmiş olsak da, MESS ile olan grup toplu iş sözleşmemizin yasal prosedürler nedeniyle geç başlaması ve sonuçlanma süresinin aylar alması durumunu yaşıyoruz. İşte tüm bu nedenlerle, Sendikamız, 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren yüzde 30 zam talep etmekte ve bu zammın toplu sözleşme süreci sonrasında ilk altı aylık ücret artışından mahsup edilmesini önermektedir. Bu gerekçeyle, MESS’e 25 Ağustos 2023 tarihinde durumun ciddiyetini belirten bir başvuruda bulunduk. Ancak o tarihten bu yana sorunu çözemedik. Aynı dayatma yaklaşımının devam ettiğini görüyoruz. Dayatmacı toplu sözleşme anlayışına boyun eğmedik, bu sistem-yapıyı yıkıp, yeniden inşa etmeyi reddediyoruz” dedi.

“KİMSE BİZİ YENİDEN TEST ETMEYE KALKIŞMASIN”

Aslında bir testi ima ederek, kimse metal işçilerini tekrar sınamaya çalışmaması gerektiğini belirten Aydın, “Yeni bir sürece giriyoruz ve mücadelemiz yeni başlıyor. Öngörülen zam taleplerimiz için MESS’e bağlı tüm işyerlerinde üretimden kaynaklanan gücümüzü kullanmaya başladık. Mücadelemiz, toplu sözleşme taleplerimiz karşılanıncaya kadar çeşitli yöntemlerle devam edecektir” şeklinde konuştu.