Bursalı staj ve çıraklık mağdurları ’emeklilik’ istiyor

Staj yaptıkları dönemde sigortaları kabul edilmediği için emeklilik hakkı kazanamayanlar Bursa’dan tepki gösterdi. Bursa’dan hükümete karşı seslerini yükselten mağdurlar, “Emeklilik hakkımız, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” mesajı verdi. …

Staj yaptıkları dönemde sigortaları kabul edilmediği için emeklilik hakkı kazanamayanlar Bursa’dan tepki gösterdi. Bursa’dan hükümete karşı seslerini yükselten mağdurlar, “Emeklilik hakkımız, mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” mesajı verdi.

Bursalı staj ve çıraklık mağdurları ’emeklilik’ istiyor. 2 milyon 250 bin EYT’li emekli oldu ve ilk maaşlarını almaya başladı. Şimdi de staj ve çıraklık mağdurları seslerini duyurmaya çalışıyor.

Bursa Staj ve Çıraklık Mağdurları Derneği 10-11 Haziran tarihlerinde Şehreüstü Meydanı’ndan seslerini duyurmaya çalışacak.

Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada; emeklilik haklarından ve mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ve hükümete karşı seslerini Bursa’dan yükselteceklerini belirttiler.

“Elinde sigorta kartı olan, kartın üzerinde ilk işe giriş tarihi ve yaşlılık numarasının yanı sıra “bu numarayı bir sonraki işvereninize iletin” yazısı bulunan bu ülkenin üreten ve çalışan emekçilerinin alın terinin hakkı bir an önce verilmelidir” denilen açıklamada, “Zaten Ana Yasamızda da eşitlik ilkesi 10. Maddede düzenlenmiştir. Madde 10 şu şekildedir: “Herkes, dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Sosyal Güvenlik sistemindeki bu adaletsizlik, stajyer ve çırak olarak çalışmış emekçiler arasında kırgınlık, devlete ve hükümetlere karşı güvensizlik yaratmaktadır. Staj ve Çıraklık sayıları sgk başlangıcı olarak kabul edildiğinde geçmişin ve geleceğin gerçek emekçileri sorunlarının bitmesi ile devletine ve siyasilere olan güveni artacak aynı zamanda ara ve kalifiye eleman sıkıntısı çeken sanayi ve sanatkar küçük esnafımız bu teşvik ile bu sorunu aşacak ve üretmeye devam edeceklerdir. Meslek Liselerinin önemi artacak ve ülkemizde tercih edilir hale gelecektir.” dedi.