Büyükçekmece’de Hedef Sıfır Atık

Büyükçekmece Belediyesi’nin 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında “Hedef Sıfır Atık” sloganıyla düzenlediği farkındalık etkinliğine çevre dernekleri ve yüzlerce genç öğrenci katıldı. Büyükçekmece Gölü Tepecik …

Büyükçekmece Belediyesi’nin 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında “Hedef Sıfır Atık” sloganıyla düzenlediği farkındalık etkinliğine çevre dernekleri ve yüzlerce genç öğrenci katıldı.

Büyükçekmece Gölü Tepecik Çamlık mevkiinde gerçekleştirilen etkinliğe katılan çevre gönüllüleri ilk olarak Büyükçekmece Gölü kıyısında çevre temizliği yaptı. İstanbul’un en önemli içme suyu havzalarından biri olan Büyükçekmece Gölü çevresinde tonlarca atık toplandı.

Çevre temizliğinin ardından alana yüzlerce ağaç fidesi dikildi.

Etkinliğe destek veren TEMA Vakfı ve İSTAÇ A.Ş. minik çevrecilere eğitim verdi.

Büyükçekmece’de faaliyet gösteren çevre dernekleri, eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen Dünya Çevre Günü Etkinliği kapsamında bu yıl en çok atık toplayan mahalle muhtarları, siteler, işletmeler ve okullara ödülleri takdim edildi.

Ödül töreninde konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece halkının çevre duyarlılığıyla her zaman ön plana çıktığını belirterek, en çok atık yağ, ambalaj ve atık pil toplayan çevre gönüllülerine teşekkür plaketi takdim etti.

İSTAÇ’ın İstanbul denizlerinde yaptığı temizlik çalışmaları sırasında denizden toplanan birbirinden ilginç atıkların yer aldığı sergi büyük ilgi gördü.

Gün boyu süren çevre günü etkinliğine katılan öğrenciler zaman zaman gönüllerince eğlendi. Büyükçekmece Belediyesi Gökkuşağı Engelli İzci Kulübü üyeleri de şarkılarıyla etkinliğe renk kattı.