Çankaya Belediyesi’nin Geri Dönüşüm Projesi Dünya Birincisi Oldu

Çankaya Belediyesinin geri dönüşüm projelerinden biri olan Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi, dünyanın en büyük ödül yarışması LivCom International Awards for Livable Communities’in Çevresel Sürdürülebilirlik kategorisinde …

Çankaya Belediyesinin geri dönüşüm projelerinden biri olan Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi, dünyanın en büyük ödül yarışması LivCom International Awards for Livable Communities’in Çevresel Sürdürülebilirlik kategorisinde dünya birincisi oldu.

Çankaya Belediyesinin geri dönüşüm konusunda Türkiye’de bir ilk olarak kentte hayata geçirdiği atık toplama merkezlerinden biri olan Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi, LivCom International Awards for Livable Communities’in Çevresel Sürdürülebilirlik kategorisinde dünya birincisi oldu.

Çankaya Belediyesinin halk yararına hayata geçirdiği geleceğe dönük projelerinin dünya standartlarında kabul gördüğünü belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdikleri kentteki ilk atık toplama merkezlerinden biri olan Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi ile birincilik ödülü almaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

TÜRKİYE’DE BİR İLK 

Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Yeşili korumaya, doğayı güçlendirmeye ve çevreye zarar verebilecek atıkların önüne geçmeye yönelik projelerimizle “Sıfır Atık Belgesi “ne sahip bir belediyeyiz. İlçemizde bulunan konteynerlerin yanı sıra Birlik Mahallesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ve Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi’nde geri dönüştürülebilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağında ayrı toplanmasını sağlıyoruz. Vatandaşlarımızın kolaylıkla ulaşabileceği merkezlerimizle Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdik. Geri dönüşüm alanındaki proje ve uygulamalarımızın ödüle layık görülmesinden gurur duyuyoruz. Geleceğe ve halkımıza yönelik projelerimizi artırarak devam ettireceğiz. Dünya birinciliği ödülünü almamızda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

ŞEHİR MERKEZİNDE ATIK TOPLAMA MERKEZLERİ  

Türkiye’de bir ilk olarak Birlik Mahallesi’nde 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi açan Çankaya Belediyesi, geri dönüşüm bilincini yaygınlaştırmak amacıyla Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi’ni hizmete açtı. Yeşil alan ve bitkilendirme alanlarının da yer aldığı Merkez, toplam 2 bin 402 metrekare alana sahip. Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi, oturma alanı ve 1085,5 metrekarelik yeşil alanıyla park olarak da hizmet veriyor. Doğayla uyumlu malzemelerle donatılan merkezde, konteynerlerin üzerini örten yapı yeşil çatı olarak tasarlandı.

LİVCOM ÖDÜLLERİ NEDİR? 

Uluslararası Yaşanabilir Toplumlar Ödülleri/LivCom Ödülleri 1997 yılında başlatılmıştır ve yerel çevre ve kalkınma yönetimi ile ilgili Uluslararası En İyi Uygulamalara odaklanan Dünyanın en büyük Ödül Yarışmasıdır. LivCom Ödüllerinin amacı, “yaşanabilir toplumlar” yaratarak vatandaşların yaşam kalitesini artırmak amacıyla Uluslararası En İyi Uygulamaları geliştirmek ve paylaşmaktır. BM destekli bir Ödül Yarışması olan LivCom, 2007 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ile Mutabakat Anlaşması ortağıdır ve daha sonra birçok BM Ajansı ve uluslararası kuruluşla ortaklık kurmuştur.

Çevresel Olarak Sürdürülebilir Proje Ödülü’nün amacı, sürdürülebilirlik ve çevre bilinci sergileyen ve yerel toplum ve çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan yenilikçi projeleri ödüllendirmektir. Projenin en iyi uygulaması, şehirlerin güvenlik, sağlık, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasını değerlendirmektedir.