Çiftçinin sulama dönemi sırası sona erdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Kapalı Sistem Sulama Tesisi projesinin birinci aşaması tamamlanarak 5 bin metre boyunca isale hattı yerleştirildi ve damlama sulama sistemini uygulama sürecine …

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Kapalı Sistem Sulama Tesisi projesinin birinci aşaması tamamlanarak 5 bin metre boyunca isale hattı yerleştirildi ve damlama sulama sistemini uygulama sürecine geçildi. Bu sayede çiftçinin sıra beklemeksizin tarlasını sulamak mümkün olacak.

ANTALYA (İGFA) – İklim değişikliğinin getirdiği kuraklık problemini ortadan kaldırmak ve denetimsiz sulamayı durdurmak adına Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sürdüğü faaliyetler kapsamında, kapalı sulama sistemleri kurulmaktadır. Su kaynaklarını koruyarak daha geniş bir alanın sulanmasını sağlayan bu sistemler, üretimde ve gelirde artış sağlar. Bu çerçevede, Korkuteli Yukarıkaraman Mahallesi’ne Kapalı Sistem Sulama Tesisi inşa edilmektedir. Kapalı devre sulama sistemine geçiş, yıllardır kontrolden yoksun sulama metotlarına dayanan ve sulama suyu sırasını beklemekten kaynaklanan çiftçi musibetlerinin sonu olacaktır.

VERİM HIZLI BİR ŞEKİLDE ARTTI

Projede 5 bin metrelik hattın ilk 2 bin metresi üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanırken, çiftçiler boş vakitlerinde damlama sulama borularını sebze ve tarla arazilerinde yerleştirdi. Sulama sisteminden en iyi şekilde faydalanmanın kısa zamanda meyvelerini alacaklarını söyleyen çiftçiler, mahsulleri çeşitli dönemlerde sulama sayesinde ürün kalitelerinin artacağını vurguladılar.

5 BİN METRE İSALE HATTI DÖŞENMEKTEDİR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü’nün canlandırdığı proje hakkında Ziraat Mühendisi Merve Güneş Bahşi tarafından bilgi verildi. Bahşi, “Vahşi sulama sorunu yüzünden bölgede ciddi su kaybı yaşanıyordu ve su kıtlığı çiftçilerin korkulu rüyası olmuştu. Başkan Muhittin Böcek’in öncülük ettiği yerel kalkınma prensibi çerçevesinde Korkuteli Yukarıkaraman köyüne kapalı sistem sulama tesisi kurulmuştur. Bu tesiste 5 bin metrelik bir isale hattı ile yaklaşık 500 dekar tarım arazisinin sulama ihtiyacı karşılanacak” diye konuştu.

SULAMA SIRASI SON BULUYOR

Korkuteli Yukarıkaraman Muhtarı Faruk Bahşi, “Yıllardır kontrolsüz sulama ile çiftçilik yapmaya devam ettik. Başkan Muhittin’in tarıma verdiği destekleri biliyoruz. İhtiyaçlarımızı bildirdiğimizde ilgilendi ve su sorunumuzu çözdü. Önceden sulama için ilkel metotları kullanıyorduk. Bu proje tamamlandığında bu sorunlar geride kalacak. Önceden sulama sırası 15 günde bir geliyordu. Bu sürede mahsullerde verim kaybı oluyordu. Şimdi herkesin ihtiyacı karşılanıyor. Sıra bekleme olmadığı için meyve ağaçları ve sebzelerimizi ihtiyaç olduğunda sulayabileceğiz. Başkan Muhittin’e ve ekibine teşekkür ediyorum. En büyük sorunumuzu çözdü ve su ihtiyacımızı aşmamıza yardımcı oldular.” dedi.