COVID-19 aşısı yüksek riskli gruplara uygulanabilir

Dr. Serap Ket Alkan, Göğüs Hastalıkları Uzmanı, aşının bulaşıcı hastalıklarla olan mücadelesindeki önemini vurgulayarak, COVID-19 aşısı yaptırmanın yüksek risk taşıyan bireylere tavsiye edilmesini savunmuştur. BURSA …

Dr. Serap Ket Alkan, Göğüs Hastalıkları Uzmanı, aşının bulaşıcı hastalıklarla olan mücadelesindeki önemini vurgulayarak, COVID-19 aşısı yaptırmanın yüksek risk taşıyan bireylere tavsiye edilmesini savunmuştur.

BURSA (İGFA) – Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ket Alkan, aşılanmayla mevcut varyantlar arasındaki ilişki hakkında bilgi aktardı.

Uzm. Dr. Alkan, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Eylül 2023 verilerine göre, dünyaca toplam 770 milyon 700 bin COVID-19 enfeksiyon olgusu ve bunun sonucunda yaklaşık 7 milyon kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. “Pandemi boyunca, tahminen 14 milyar doz aşı yapıldı ve bu, COVID-19 rahatsızlığının şiddetli seyrini ve ölüm ihtimalini yüzde 90’dan daha fazla azaltmıştır. Bu durum sayesinde, 20 milyon kişinin hayatı kurtulmuştur. DSÖ Covid-19 aşı izleme komitesi, hastalığın yayılma hızları, mevcut varyantlar ve aşıların etkileyicilik durumları göz önünde bulundurarak yeni bir Covid-19 aşısı öneriyor. Hedef, Covid-19 varyantlarından kaynaklanan hastaneye yatış ve ölüm oranlarını düşürmektir” açıklamasında bulundu.

“KUZEY AMERİKA VE AVRUPA’DA HASTANEYE YATIŞ ORANI ARTMIŞTIR”

Uzman Dr. Alkan, yeni koronavirüs varyantı olan Eris’e bağlı olarak, Kuzey Amerika ve Avrupa’da Ağustos ve Eylül aylarındaki hastaneye yatış ve ölüm oranlarının belirgin bir biçimde artış gösterdiğini, bu durumun genellikle risk gruplarını etkilediğinin altını çizdi.

Aşının risk gruplarında ağır hastalığa karşı en etkili korunma yöntemi olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Alkan, “Yüksek gelirli ya da aşı üretebilen ülkeler, yeni varyanta karşı etkin olan mRNA aşılarını geliştiriyor ya da ediniyor; ve Eylül 2023’ten itibaren risk gruplarına aşılamaya başlamıştır. Riskli bireylerin birlikte yaşadığı kişilerin maske ve sosyal mesafe kurallarına uymaları gerektiği” belirtildi.

Uzm. Dr. Alkan, risk grubunda olan kişilere yönelik, “Yeni Covid-19 aşısının hatırlatma dozu, 50 yaş ve üzeri olanlar, diyabet, kalp rahatsızlıkları, yoğun obezite gibi ciddi hastalığı bulunan genç yetişkinler, bağışıklığı düşük olanlar (HIV pozitif bireyler, solid organ ya da kemik iliği nakili olanlar vs.), hamileler, bakıma muhtaç olanlar ve bu kişilere bakım verenler ile sağlık çalışanlarına önerilmektedir. Bu risk altındaki bireyler ve aynı evi paylaşan kişiler, solunum yolu enfeksiyonlarının artış yaşadığı bu zamanda, özellikle kapalı mekanlarda maske, mesafe, temizlik ve havalandırma önlemlerine dikkat etmelidirler” ifadelerini kullandı.