CÜD Yerli ceviz de markalaşacak

Üyeleriyle birlikte 35 bin dekar alanda 1 milyon dikili ceviz ağacıyla dünya standartlarında yerli ceviz üreten Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), yerli cevizin markalaşması yolunda önemli …

Üyeleriyle birlikte 35 bin dekar alanda 1 milyon dikili ceviz ağacıyla dünya standartlarında yerli ceviz üreten Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), yerli cevizin markalaşması yolunda önemli bir adım attı.

2023 hasat sezonuyla birlikte yerli cevizi CÜD A.Ş. logosuyla ulusal zincir marketlerde ve seçili noktalarda tüketiciyle buluşturmaya hazırlandıkları bilgisini veren Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD) Başkanı Ömer Ergüder, hem ceviz tüketicisine hem de üreticiye fayda sağlayacaklarını belirtti.

Her bahçenin bireysel olarak ulusal zincir marketlere girişinin üretim kapasitesi nedeniyle sınırlı olduğunu ve CÜD A.Ş.’nin bu anlamda bir anahtar olacağının altını çizen Ergüder, “Her bahçe kendi kapasitesine göre küçük satış noktaları ile pazara girebiliyor. Zincir marketler ise konteyner bazında alım yapabildikleri için yerel ürünler yerine ithal ürünleri tercih etmek zorunda kalıyor. CÜD A.Ş. ile bahçelerin gücünü birleştirmeyi ve zincir marketlerin talebini karşılamayı hedefliyoruz. Üreticiye katma değer sağlayacak stratejik bir lojistik tasarlıyoruz. Böylece derneğimiz üyelerinin ürettiği lezzetli, kaliteli ve yerli cevizlerin bahçeden sofraya en kısa sürede ulaşmasını sağlayacağız” dedi.

İthal cevizle rekabet edebilmenin tek yolunun üretimde verimliliği arttırmak olduğunu belirten Ergüder, “Öncelikli tercih sebebi olan ürün kalitemizden ödün vermeden dekar başına ceviz üretimimizi arttırmalı, bunu yaparken de girdi maliyetlerimizi kontrol altında tutabilmeliyiz. Bu yolda birlik üyelerimizin en büyük destekçisi olmaya devam ediyoruz, yerli cevizin verimini artırmak için hepimizin el birliği yapması çok önemli. Giderleri azaltmak, bilgi birikimimizi artırmak ve tüketicileri kaliteli, lezzetli ve sağlıklı cevizle buluşturmak için tüm yerel üreticileri derneğimize davet ediyoruz.” dedi.