DASK konteynerler için zorunlu değil!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), konteynerlerin zorunlu deprem sigortası kapsamındaki binalar arasında yer almadığını bildirdi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve …

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), konteynerlerin zorunlu deprem sigortası kapsamındaki binalar arasında yer almadığını bildirdi.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Türkiye Belediyeler Birliği’nin de aralarında bulunduğu kamu kurumlarına gönderilen yazıda, zorunlu deprem sigortası hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada, 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu’nun 10. maddesinin kapsamı hakkında bilgi verildi. Söz konusu kanun maddesi, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler ile kamu tarafından yapılan veya yaptırılan binalar ve meskenlerin zorunlu deprem sigortasına tabi olduğunu belirtiyor.

ABONELİKLERDE DASK ARANMAMALI

SEDDK tarafından yapılan açıklamada, deprem nedeniyle barınma alanlarına kurulan konteynerlerin zorunlu deprem sigortası kapsamında olmadığı bildirildi. Yazıda, konteynerlerin 6305 sayılı Kanun kapsamında zorunlu deprem sigortası şartlarından muaf tutulduğu ve ilgili yapıların su ve elektrik abonelik işlemlerinde zorunlu deprem sigortası aranmaması gerektiği vurgulandı.