Denizli Haziran’da tiyatroya doyacak

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Tiyatro Festivali’nin kortej yürüyüşü yapıldı. 10 Haziran’a kadar sürecek festivalde 17 tiyatro grubu …

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Tiyatro Festivali’nin kortej yürüyüşü yapıldı. 10 Haziran’a kadar sürecek festivalde 17 tiyatro grubu ve 400’e yakın tiyatro oyuncusu sahne alacak.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen Uluslararası Tiyatro Festivali’nin kortej yürüyüşü yapıldı. Denizli Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninin ardından düzenlenen korteje Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut, yerli ve yabancı tiyatro grupları ile Uluslararası Tiyatro Festivali için kente gelen davetliler katıldı. Denizli Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde yürüyüşe geçen gruplar, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nı takip ederek 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kadar devam eden korteje katıldı. Cadde boyunca Denizlililerin yoğun ilgi gösterdiği kortej renkli görüntülere sahne oldu. Makyaj ve kostümleriyle dikkat çeken tiyatro oyuncuları şarkı söyleyip dans etti. 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’ndaki kortej coşkusuna Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da eşlik etti. Yurt içi ve yurt dışından gelen tiyatro gruplarını tek tek selamlayan Başkan Zolan, Cam Horoz heykeli önünde sanatçılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başkan Zolan’dan festivale davet

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Belediye Başkanı Osman Zolan, böylesine önemli bir festivali 35. kez düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Türkiye’nin birçok ilinden ve yurt dışından gelen tiyatro gruplarının gösterileriyle tiyatroseverlerin Denizli’de yeni kültürlerle tanışacağını ifade eden Başkan Osman Zolan, “Birbirinden özel klasik ve özgün eserlerle tiyatronun hayata dair verdiği mesajları ve güzellikleri izlemek çok keyifli olacak. Tüm hemşehrilerimi ve bölgemizdeki seyircilerimizi tiyatro festivalimize bekliyorum” dedi.

“Denizli tiyatroya doyacak”

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen Uluslararası Tiyatro Festivali’nin kente ayrı bir güzellik kattığını ifade eden Başkan Zolan, “Denizli’de şu anda 400 tiyatro sanatçısı var. Amatör ruhla uluslararası düzeyde düzenlenen festivalimiz çok anlamlı. Festivalimizde gençlerimize böyle bir fırsat verilmesi çok değerli. Denizli’de birçok salon yapıldı ve bazı ilçelerimizde de oyunlar sahnelenecek. Denizli bu hafta tiyatroya doyacak. O güzelliği hep birlikte yaşayacağız. 1984’te başlayan bu serüven her yıl daha da güzelleşerek yoluna devam ediyor. Festivalimizin hayırlı ve uğurlu olmasını, başarılı geçmesini temenni ediyorum” dedi. Konuşmanın ardından tiyatro kostümleriyle yürüyüşe katılan grup temsilcileri daha sonra Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı makamında ziyaret etti.

Tiyatro Grupları

Denizli Büyükşehir Belediyesi 35. Uluslararası Tiyatro Festivali’nde sahne alacak gruplar şöyle: “Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kosova Art Tiyatro, İstanbul Başakşehir Tiyatro Akademisi, Kırgızistan Genç Seyitciler Tiyatrosu, Kocaeli Sırf Tiyatro, Moldova Gagauz Milli Tiyatrosu, Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, İzmir Bornova Şehir Tiyatrosu, Konya Büyükşehir Şehir Tiyatrosu, Tiyatro We, Kırgızistan State Youth Theatre, Gürcistan Heydar Aliyev Tbilisi State Professional Azerbaijani Drama Theatre, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Tarsus Şehir Tiyatrosu ve Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü.”