Dev otomotiv tedarikçisi iflas etti! Binlerce çalışan işini kaybetti.

Otomotiv Parça Tedarikçisi Borgers, 156 Yıllık Tarihi Sonrasında İflas Başvurusunda Bulundu. Küresel ekonominin yaşadığı dalgalanmalar, firmaların peş peşe iflas başvurusunda bulunmasına neden oluyor. En son …

Otomotiv Parça Tedarikçisi Borgers, 156 Yıllık Tarihi Sonrasında İflas Başvurusunda Bulundu. Küresel ekonominin yaşadığı dalgalanmalar, firmaların peş peşe iflas başvurusunda bulunmasına neden oluyor. En son örneği ise Almanya merkezli ve 1866 yılında kurulan otomotiv parça tedarikçisi Borgers Grubu verdi.

Borgers Grubu’nun İflas Nedeni Nedir?

Borgers, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Bocholt şehrinde bulunan merkezi ve 156 yıllık tarihi ile önemli bir konumda bulunan bir şirketti. Ancak enerji fiyatlarındaki artış ve hammadde maliyetlerin yükselmesi sonucu ekonomik bir krize sürüklendi. Bu olumsuz durumlar, şirketin iflas etmesine yol açtı.

Çalışan Sayısı ve Üretim Ayrıntıları

Borgers, Almanya’da 1900 ve dünya genelinde toplamda 6 binin üzerinde çalışan ile otomobil üreticilerine hizmet veriyordu. Şirket, tekstil ve köpük bazlı ekipmanlar başta olmak üzere, amortisör, panel ve yalıtım malzemeleri gibi ürünler de üretiyordu.

Yıllık 650 Milyon Euro Ciro

Polonya, İsveç, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, Amerika ve Çin’de faaliyet gösteren bu otomotiv devinin yıllık satışları 650 milyon Euro civarında gerçekleşiyordu.

Küresel ekonomi düşük seyir izlerken, Borgers gibi köklü şirketlerin iflas etmesi, sektörde yaşanan büyük dalgalanmalara dikkat çekiyor.