Deva Partili Rızvanoğlu, Şile’deki mevzuata aykırı yapılaşmayı Bakan Özhaseki’ye sordu.

DEVA Partisinin milletvekili Evrim Rızvanoğlu, AK Partili Şile Belediyesi’ne bağlı bir şirketin usulsüz olarak İstanbul’un Şile bölgesinde yaptığı izinsiz inşaatları, plajlara yapılan istinat duvarları, büfeler …

DEVA Partisinin milletvekili Evrim Rızvanoğlu, AK Partili Şile Belediyesi’ne bağlı bir şirketin usulsüz olarak İstanbul’un Şile bölgesinde yaptığı izinsiz inşaatları, plajlara yapılan istinat duvarları, büfeler ve kabinleri ve bu durumun vatandaşların kıyılarda kalma haklarını nasıl ihlal ettiğini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sordu.

Evrim Rızvanoğlu, DEVA Partisi İstanbul milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı, Şile’deki izinsiz inşaatları ve kıyıları kullanma hakkının ihlalini parlamentonun gündemine getirdi.

Rızvanoğlu, Şile’nin Balibey Mahallesi’nde, 1. Derece Doğal Sit Alanı’nda izinsiz olarak yapılan hukuka aykırı inşaatları işaret etti, ayrıca Ala Kadınlar Plajı’na yapılan istinat duvarları, büfeler ve kabinlerin de kıyı yönetmeliğine aykırı olduğunu belirtti.

Bahsi geçen izinsiz yapıların AK Partili Şile Belediyesi’ne ait bir şirket tarafından yapıldığını vurgulayan Rızvanoğlu, “Bu yapılara ilişkin anlaşmaların detayları, anlaşmanın süresi ve süre sonunda yapıların ne olacağı konusu hakkında şeffaf bilgi verilmemiştir.” dedi.

Ala Plajı’nda Sit alanına yapılan bu izinsiz yapıların aynısının ayrıca Ayazma Plajı’nda da yapıldığını dile getirdi ve bu durumun vatandaşların kullanım haklarını kısıtlamasını protesto etti.

‘Korumak, Bakanlığın yetki ve sorumluluğunda’

Rızvanoğlu, Şile’nin doğal güzelliklerini ve sit alanlarını korumanın ve bunların gelecek nesillere aktarılmasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yetki ve sorumluluğu olduğunu hatırlattı.

Görevini ihmalleri olanları hakkında bir işlem başlatıldı mı?’

Rızvanoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye aşağıdaki soruları yöneltti:

(Questions from previous version follows in the same order)