Dilovası Tavşancıl’da kentsel dönüşüm vakti

Kocaeli’nin Dilovası ilçesine bağlı Tavşancıl Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları üç ayrı etapta devam ediyor. Dilovası Tavşancıl’da kentsel dönüşüm zamanı. Kocaeli’deki önemli kentsel dönüşümlerden biri de …

Kocaeli’nin Dilovası ilçesine bağlı Tavşancıl Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları üç ayrı etapta devam ediyor. Dilovası Tavşancıl’da kentsel dönüşüm zamanı. Kocaeli’deki önemli kentsel dönüşümlerden biri de Dilovası ilçesinde devam ediyor. Dilovası Tavşancıl Mahallesinde 488,41 hektarlık alan rezerv yapı alanı olarak belirlendi.

Rezerv yapı alanında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak 3 ayrı etapta çalışmalar yürütülüyor.

1. ETAPTA ACELE KAMULAŞTIRMA

Büyükşehir Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kocaeli’nin en büyük kentsel dönüşümlerinden birini Dilovası Tavşancıl Mahallesi’nde gerçekleştiriyor. Kentsel Dönüşüm, 1. Etap kapsamında rezerv yapı alanında bulunan ve 24,6 hektarlık alanda yer alan taşınmazların kamulaştırılması ile başladı. Yaklaşık 200 milyon TL bütçe ve 0 emsal ile 1. etapta kamulaştırma çalışmaları tamamlandı.

2. etapta ise 1. etap bölgesel uygulama alanı sınırı içerisinde konut ve ticari yapılar inşa edilecek. 1. Bölge 1. Etapta 651 konut ve 12 dükkan, 2. Etapta ise 872 konut ve 10 dükkan olmak üzere toplam 1.523 konut ve 22 ticari ünite inşa edilecek. Etap 1’de yer alan 651 konut, 12 dükkan ve 1 cami inşaatı ile “Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” ihalesi gerçekleştirildi. İhale süresi 650 gün olarak belirlendi. Yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak alanda çalışmalara başlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ denetiminde devam eden inşaat sürecinde 1. etapta 5 bloğun temeli atıldı. Katlar yakında yükselmeye başlayacak.

3. ETAPTA KAMULAŞTIRMA 6 AYDA TAMAMLANDI

Projenin 3. etabında yer alan 11,5 hektarlık alanın kamulaştırılması Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda gerçekleştirildi. Dilovası ilçesinde yaşayan vatandaşlar için sağlıklı ve güvenli yapılar ile sosyal alanlardan oluşan bir kent oluşturmayı ve yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, 3. Etapta yer alan 11,5 hektarlık alanın kamulaştırmasını yaklaşık 250 milyon TL ile 6 ay gibi kısa bir sürede tamamladı.

2. ETAPTA ÇALIŞMALARA HIZ VERİLDİ

Proje kapsamında 2. Etapta kamulaştırmaya konu olan 21,5 hektarlık rezerv alan üzerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak çalışmalar devam etmektedir. 2. Etap kamulaştırma bütçesi onaylanmıştır. Acele kamulaştırma işlemleri devam etmektedir. Kamulaştırma çalışmalarının hızlı bir şekilde tamamlanması hedeflenmektedir.