Dokuz Eylül, küresel hedeflere destek sağlayacak

TÜBİTAK’ın ‘1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’ çerçevesinde Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) bir dizi bilimsel projenin destek almaya uygun görüldüğünü DEÜ Rektörü Prof. Dr. …

TÜBİTAK’ın ‘1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’ çerçevesinde Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) bir dizi bilimsel projenin destek almaya uygun görüldüğünü DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar duyurdu. Hotar, Cumhuriyetin 100’üncü yılında da akademik çalışmalar ile Türkiye’nin global hedeflerine destek olacaklarını belirtti.

İZMİR (İGFA) – Bilimsel etkinliklerin, Türkiye’nin küresel hedeflerine sağladığı katkının çeşitliliği ve kapsamı son yıllarda artış gösterirken, yükseköğretim kurumlarının destek programlarına olan ilgi de sürmektedir.

TÜBİTAK’ın ‘1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’ kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) birçok bilimsel projeyle ilgili destek almayı hak ettiklerini belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye’nin global hedeflerine akademik faaliyetlerle nasıl destek olacaklarını fotoğrafladı.

Hotar, proje alan akademisyen ve araştırmacılarla gurur duyduklarını ifade etti ve şunları ekledi: “Geçtiğimiz günlerde hocalarımız ve araştırmacılarımızın bilimsel projelerinden dolayı aldığımız güzel haberlere çok sevindik. Nitelikli insan kaynağı, bilgi ve emek, akademik faaliyetlerin temelini oluşturuyor.”

Hotar, Türkiye’deki bilimsel çalışmaların bireysel ve toplumsal refah için kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. Hotar, “Akademik temelli çözümlerle sosyal, ekonomik, çevresel ve üretim aktiviteleri yürütülogunda toplumsal refah ve ülkemizdeki gelecek beklentileri artar” dedi.

TÜBİTAK’ın ‘1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’ çerçevesinde teklif edilen projeler arasında; Doç. Dr. Banu Dilek ve Doç. Dr. Didem Öz’ün projelerine destek verildi. Ayrıca, Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Görkem Şen ve Fen Fakültesi’nden Doç. Dr. Kamil Candan’ın projeleri de destek almaya hak kazandı. Araştırmacı Sıla Derin’in ‘Oyunlaştırılmış Bilişsel Yanlılık Değişiminin OKB Tanılı Bireylerde OKB Belirtileri, Obsesif İnançlar, Dikkat ve Yorumlama Yanlılıkları ve Psikolojik Sıkıntı Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi’ adlı çalışması da desteklenmeye değer görüldü.