Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Çevre Günleri Zirvesi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü öncülüğünde düzenlenen uluslararası sempozyumda plastik kirliliği, kalıcı kirleticiler ve depremlerin çevresel etkileri konuları ele alındı. Sürdürülebilirlik, çevre ve atık yönetimi …

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü öncülüğünde düzenlenen uluslararası sempozyumda plastik kirliliği, kalıcı kirleticiler ve depremlerin çevresel etkileri konuları ele alındı.

Sürdürülebilirlik, çevre ve atık yönetimi konularında öncü çalışmalar yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından düzenlenen geleneksel ‘Çevre Günleri’ etkinliğinin dördüncüsü DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi.

DEÜ Rektörlüğü öncülüğünde düzenlenen uluslararası sempozyumda bu yıl plastik kirliliği, kalıcı kirleticiler ve depremlerin çevresel etkileri temaları ele alındı.

ÖNCÜ PROJELERDE DEÜ İMZASI

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Duygu Özel Demiralp, DEÜ Çevre Günleri’nin dördüncüsünü düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirtti. DEÜ’nün çevre için birçok öncü projeye imza attığını vurgulayan Demiralp, “Bu konudaki hizmet içi eğitimler, müfredatlardaki güncellemeler ve kampüslerimizdeki sürdürülebilirlik çalışmaları üniversitemizde düzenli olarak devam ediyor” dedi.

Alanında uzman birçok ismi bir araya getiren sempozyumun önemine değinen Demiralp konuşmasına şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler küresel çevre sorunlarına dikkat çekmek için 5 Haziran’ı Çevre Günü olarak belirlemiştir. Biz de DEÜ olarak yıl boyunca farklı kurumlarla işbirliği içinde çeşitli etkinliklerle bu konuya dikkat çekiyoruz. Yalnız olmadığımız yeryüzünde çevre sorunlarına ciddi bir yaklaşım sergilemek, sürdürülebilir ve temiz bir çevre için birlikte harekete geçmek çok önemli. Bu birliktelik tüm bu alanlarda farkındalığın gelişmesini de sağlayacaktır. Hemen hemen her kampüsümüzde Sıfır Atık Sertifikamız var. Araştırma Üniversitesi olarak geri dönüşü olmayan hatalar yapmamak için çevre sorunlarına destek olabilecek projeler üretiyor, yerel ve uluslararası projelerde yer alıyoruz. Bundan sonra da bu alandaki çalışmalarımıza aynı kararlılıkla devam edeceğiz.” diye sözlerini noktaladı.