Dokuz Eylül Üniversitesi’nden ‘engelsiz’ gurur

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen ‘2023 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri’ törenine Türkiye genelinde elde ettiği başarılarla damga vurdu. DEÜ, Engelsiz Üniversite Bayrak …

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen ‘2023 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri’ törenine Türkiye genelinde elde ettiği başarılarla damga vurdu. DEÜ, Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri kategorisinde 9 Program Nişanı alarak Türkiye 1’incisi, 20 bayrak alarak Türkiye 3’üncüsü oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen ‘2023 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri’nde büyük bir başarıya imza attı.

Engelsiz Program Nişanı kategorisinde DEÜ, programlarını farklı engelli grupları için erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına verilen ödüllerde 9 Program Nişanı alarak Türkiye 1’incisi oldu.

Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri kategorisinde ise Mekanda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak), Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak) ve Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) kategorilerinde 97 üniversitenin 1093 başvurusu arasından DEÜ 20 bayrak alarak Türkiye 3’üncüsü oldu.

Yükseköğretim Kurulu’nda düzenlenen törene katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Nükhet Hotar, engellilere yönelik farkındalık yaratmak için projeler yürüttüklerini belirterek, “Kendi kurumumuzda bilinç düzeyi yüksek, farkındalık yaratmayı görev edinen üyelerimizle bu başarıyı elde ettik. Akla, bilime ve insanlığa gönül veren üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“Yönetime geldiğimiz ilk günden bugüne kadar vicdanlardaki engellerin kaldırılması gerektiğini kendimize şiar edindik” diyen Rektör Hotar, “Bu ödül ve onurlar şehrimizin ve ülkemizin kazanımlarıdır. Engelsiz bir üniversite yaratmak için ‘Kitabımın Sesi Ol’, ‘Eylül Bebekleri’ ve ArtıBiz Kafe gibi birçok projeyi hayata geçirdik. “Bu yıl Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde elde ettiğimiz başarı, geçmişte yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru olduğunu kanıtladı. Araştırma Üniversitemizde yatırımlarımızı gerçekleştirirken özel gereksinimli mensuplarımızın taleplerini her zaman göz önünde bulundurduk. Öğrencilerimize engelsiz bir eğitim ortamı sunabilmek için farklı engel gruplarına yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Bilimsel faaliyetlerimizde, programlarımızda, bilgilendirme faaliyetlerimizde ve sağlık hizmetlerimizde özel gereksinimli bireylerimizin ve üyelerimizin her zaman yanında olduğumuzu gösterdik. Üniversitelerde engelsiz bir ekosistem oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen Engelsiz Üniversiteler Ödülleri’ni çok önemsiyoruz.” dedi.

ÖDÜL TÖRENİ ARTIBİZ KAFE’DE

Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen “2022 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri “nde 20 bayrak ve 9 nişan alan Dokuz Eylül Üniversitesi, bu başarının mutluluğunu ArtıBiz Kafe’de düzenlenecek törenle personeliyle paylaşacak. Rektör Hotar, 8 Haziran Perşembe günü başarı elde eden fakülte ve birimlerin yetkililerine teşekkür belgelerini takdim edecek.