Dünya Çevre Gününde Bursa Gemlik’te ‘Temiz Deniz’ farkındalığı

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ‘Temiz Deniz, Temiz Dünya’ temasıyla çevre konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla birçok etkinlik düzenleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Borusan Limanı işbirliğiyle Gemlik …

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ‘Temiz Deniz, Temiz Dünya’ temasıyla çevre konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla birçok etkinlik düzenleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Borusan Limanı işbirliğiyle Gemlik İskelesi’nde deniz dibi temizliği gerçekleştirdi.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı Kıyı Planlama ve İnşaat Şube Müdürlüğü tarafından Gemlik’te “Dalgıçlarla Deniz Dibi Temizliği” düzenlendi.

Borusan Limanı gönüllü dalgıçları, iskeledeki hazırlıklarının ardından dalış yaparak deniz dibindeki kirliliği ortaya çıkardı.

Dalgıçlar tarafından Gemlik Körfezi’nin dibinden toplanan plastik, cam ve metal atıklar, vatandaşların görmesi ve çevre duyarlılığı konusunda farkındalık yaratılması için sergi alanına boşaltıldı.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Yıldız Odaman Cindoruk, çevre konusunda farkındalık yaratmak için çeşitli faaliyetler yürüttüklerini belirterek, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak altyapı yatırımları, hava kirliliği ile mücadele, hafriyat atık yönetimi, entegre atık yönetimi, dere ıslahlarının yapımı, kıyı temizliği, yeşil alanların artırılması gibi birçok çevre yatırımını hayata geçiriyoruz. Tüm bunların yanı sıra farkındalık yaratmayı da unutmuyoruz. Denizler bizim için çok önemli. Her ne kadar oksijen kaynağımızın ağaçlar olduğunu söylesek de aslında denizler ve okyanuslardır. Denizlerimiz hem karbondioksit emilimi hem de oksijen üretimi açısından çok önemli. Bu anlamda denizleri korumak hepimizin görevi” dedi.

Etkinliğe katılan Borusan Limanı Gemi Operasyon Müdürü ve Gönüllü Dalgıç Fatih Kayacıkbaşı, “Dünya Çevre Günü’nde denize dikkat çekmek için suya daldık. Suyun altı bizim gördüğümüzden çok daha kötü. Elimizden geldiğince atıkları denizden uzaklaştırmaya çalıştık. İnsanların dikkatini çekeceğini umuyoruz. ‘Denizlerin kirliliği elle değil vicdanla temizlenir’ diyerek herkesi bilinçli olmaya davet ediyoruz.” dedi.