Dünya Şehirleri Kütahya’da Buluşacak

Yaratıcı Kültürel Endüstriler Zirvesi, Prof. Dr. Alim Işık’ın öncülüğünde ve Kütahya Belediyesi tarafından organize edilecek ve 19-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Kütahya’da pek çok farklı …

Yaratıcı Kültürel Endüstriler Zirvesi, Prof. Dr. Alim Işık’ın öncülüğünde ve Kütahya Belediyesi tarafından organize edilecek ve 19-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Kütahya’da pek çok farklı şehirden konukları ağırlayacak.

KÜTAHYA (İGFA) – Kütahya, 31 Ekim 2017 tarihinde UNESCO’nun yaratıcı şehirleri listesine dahil oldu ve çini, el sanatları ve halk sanatlarıyla meşhur bir kenttir. Kütahya, tarihi, kültürel ve sanatsal zenginlikleriyle bilinir.

Kütahya’nın yeraltı ve yerüstü doğal kaynakları, geleneksel el sanatları ve halk sanatları, şehir kültürünün temel taşlarını oluşturur. Kütahya, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olarak “sürdürülebilir kültür kenti” olma önemini küresel olarak kanıtlamıştır.

“Yaratıcı Kültürel Endüstriler Zirvesi”, Kütahya Belediyesi, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı ve AB Dış İlişkiler Proje Birimi ortaklığında ve Etüt Proje Müdürlüğü tarafından planlanarak, 19-22 Ekim 2023’te Kütahya’da düzenlenecektir. Akademik sunumlar yapılacak, el sanatları ve halk sanatlarıyla şehir keşfedilecek, sektörel toplantılar ve işbirliği fırsatları sunulacaktır.

Zirve boyunca, 35 usta ve müzisyenin bir araya geleceği “Kütahya Halk Dansları Zeybek Sanatı İcrası” etkinlikleri düzenlenecek ve bu etkinlikler aracılığıyla kültürel mirasın aktarılması sağlanacak.

Zirve; toplantılar, akademik sunumlar, çark-torna yarışması, raku pişirimi, gastronomi şenlikleri ve dijital sergi gibi bir dizi etkinlik ile zenginleşecek. 292 UNESCO şehri, 7 Türkiye seramik şehri, 22 kardeş şehir, 7 kardeş adayı şehir, UNESCO Türkiye Milli Komisyon’u (UTMK) ve UCLG ve UCLG-MEWA Yönetimleri etkinliğe davet edilmiştir.

Zirveye ev sahipliği yapan Prof. Dr. Alim Işık, çini, el sanatları, halk sanatları ve Kotys’in şehri Kütahya’nın ayrıca eşsiz gastronomi lezzetlerini denemek için herkesi davet ediyor.