Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesine Bingöl’den Girdiler

Bingöl Üniversitesi, 6 akademisyeniyle, dünyanın en saygın bilim insanları listesinde yer aldı. Bingöl Güncel TV / BİNGÖL (IGFA) – Tarım ve havza alanında öncü bir …

Bingöl Üniversitesi, 6 akademisyeniyle, dünyanın en saygın bilim insanları listesinde yer aldı.

Bingöl Güncel TV / BİNGÖL (IGFA) – Tarım ve havza alanında öncü bir üniversite olarak Bingöl Üniversitesi, büyük bir başarı kazandı. ABD’nin Stanford Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre, 4 Ekim 2023 tarihli “Dünyanın en etkili bilim insanları” listesine 6 akademisyenle giren üniversite oldu.

Amerikalı ve Hollandalı akademisyenler tarafından yapılan bu çalışma, “yıllık etki” kategorisine göre dünya genelinde yüzde 2’lik dilim içerisinde 210,198 bilim insanını sıraladı. Bu önemli liste, Türkiye’den 1.403 bilim insanını içeriyor ve Bingöl Üniversitesi’nden 6 akademisyen bu listede yer alıyor.

Bu belgeye göre, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veysel Turan, Türkiye’nin en etkili 40. bilim insanı oldu ve Türkiye Ziraat Fakülteleri öğretim kadrosu içinde birinci sıraya oturdu.

Bingöl Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Ramazan Solmaz 136., Doç. Dr. Feride Akman 1143., Doç. Dr. Ferdi Akman 1196., Doç. Dr. Şenol Çelik 1225., Prof. Dr. Cemil Aydoğan 1272. sırayı aldılar.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, bu başarının, üniversitenin kaliteli bilimsel çalışmalara verdiği değerin meyvelerini topladığını belirtti. Çapak, öğretim üyelerinin nitelikli çalışmalarda bulunmalarının sevindirici olduğunu ve gelecekte daha fazla çalışmayı hedeflediklerini vurguladı.