Eğitimde İş Birliği Konusunda Türkiye ve KKTC Arasında

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında bir eğitim iş birliği protokolü imzalandı. KKTC (İGFA)-  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’ya bir dizi temas …

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında bir eğitim iş birliği protokolü imzalandı.

KKTC (İGFA)-  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’ya bir dizi temas yapmak üzere giden Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, KKTC Millî Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile görüştü.

Bu buluşmada Bakan Tekin’e, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nun yanı sıra Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Tuba Korkmaz, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Ömür Karakullukçu, Personel Genel Müdürü Bülent Çiftçi ve Din Öğretimi Genel Müdürü Ahmet İşleyen eşlik etti.

Tekin ve Çavuşoğlu, buluşmaları sırasında iki ülke arasındaki eğitim ilişkilerini pekiştirmeyi ve tecrübelerin paylaşılmasını hedefleyen iş birliği protokolünü imza attılar.

Basına beyan veren Bakan Tekin, hem kültürel mirasa değer verme hem de global durumda rekabet edebilecek nesiller yetiştirmenin önemini vurgulayarak, motivasyonlarının Kıbrıs ve Anadolu arasındaki güçlü bağı gelecek nesillere de aktarmak olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu da Kıbrıs Türk halkının geleneklerini koruyup Anadolu’dan asla ayrılmadıklarını belirtti. “Biz her zaman kendimizi büyük Türk milletinin bir bölümü olarak görüyoruz” diyerek, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı ile olan yakın ilişkilerini devam ettireceklerini söyledi. Ayrıca Türkiye’nin yükseköğretim desteklerine de teşekkür etti.